Poliklinik oturma elemanı kullanıcı tercihleri: Trabzon kent hastaneleri örneği
Polyclinic seating furniture?s users choices: City of Trabzon
  1. Tez No: 276742
  2. Yazar: PINAR YORULMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Kişinin yaşamını sürdürdüğü çeşitli ortamlar, farklı yapılar vardır. Oturma ile ilişkin bir eylemin bulunmadığı herhangi bir yapı yok gibidir. Bu yapılardan biri de stresli bir halde sağlığımızı geri kazanmak için gittiğimiz hastanelerdir. Kullanıcıların uzun müddet sıra beklemek durumunda kalması neticesinde hastanelerde poliklinik bekleme alanlarında yer alan oturma elemanları yoğun şekilde kullanılmaktadır. Kullanıcılar uzun müddet kullandıkları oturma elemanının kaliteli olmasını beklemektedirler. Bu kaliteyi sağlamak için tasarımcıların kullanıcıların isteklerini bilmesi, hangi kalite kriterlerine önem verdiklerini öğrenmesi ve tasarımlarını ona göre şekillendirmesi gerekir.Çalışmaya sorunun belirlenmesi ve çalışmanın amacı ile başlanmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde sağlık kavramı ve sağlık hizmetlerinin tanımı, hastanenin tanımı ve tarihsel süreci, hastanelerin sınıflandırılması ve bölümleri, poliklinik bekleme holleri ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir. Oturma eylemi ve oturma elemanının tanımı, kalite kavramı ve oturma elemanında kalite ve kalite kriterlerinden bahsedilmiştir.İkinci bölümde Trabzon'da yer alan hastaneler ve hastanelerde yer alan oturma elemanlarıyla ilişkili bilgiler tablolarla sunulmuştur. Belirlenen hastanelerdekullanıcılara uygulanan anket çalışmasıyla ilgili bilgiler verilmiştir.Üçüncü bölümde bulgular ve irdelemede anket çalışmasının sonuçları değerlendirilmiş, tablolar ve şekillerle sunulmuştur.Son bölümde ise sonuçlar ve önerilere değinilmektedir.
Özet (Çeviri)
Person lives different environments and buildings. Most of buildings are in a relationship with sitting. Hospitals are buildings which we go for being healthy. Users wait in hospitals waiting area for along time on the seating furnitures. Users expect quality seating furniture. Designers have to consider what user wants, which quality critisises are choosen then design for quality seating furniture.First chapter begins with the problem and the aim of the study. Then health, healthcare facilities, hospitals history, hospital departments, polyclinic waiting areas furniture, seating furniture and quality are surveyed by having literature study. Last, quality critisises are constitute about seating furniture.In the second chapter, the study field is defined by explaining method of the study and using techniques according to determined problem and aim of the study. Also this chapter contains hospitals and hospitals? seating furniture in the Trabzon.In the third chapter, findings and discussion parts obtained by means of transferred computer environment of survey study?s results is included.In the last chapter, conclusions part that based on findings of the study and suggestions that can be considered as reference for future studies are presented.