0-6 yaş grubu sağlıklı çocukların beslenmesi konusunda annelerin bilgi düzeyi, tutum ve davranışları ile çocukların fiziksel gelişimleri arasındaki ilişkilerin değerlendirilmesi
Evaluation of relationships between the knowledge level, attitudes and behaviors of mothers about nutrition of healthy children 0-6 years of age and physical development of children
  1. Tez No: 669158
  2. Yazar: MEHMET ABALAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ Bu çalışmada 0-6 yaş grubu sağlıklı çocukların beslenmesi konusunda annelerin bilgi düzeyi, tutum ve davranışları ile çocukların fiziksel gelişimleri arasındaki ilişkileri belirlemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM Bu çalışmaya, Kasım 2020 – Ocak 2021 tarihleri arasında Prof. Dr. Cemil Taşcıoğlu Şehir Hastanesi'ne bağlı E-ASM (Eğitim Aile Sağlığı Merkezi)'lere başvuran 0-6 yaş grubu sağlıklı çocuk sahibi olan annelerden rutin poliklinik kontrollerine gelen 254 anne ve çocukları dahil edildi. Annelerden çalışmayı kabul ettiklerine dair bilgi onam formu alındıktan sonra yaklaşık 10 dakika süre ile yüz yüze anket şeklinde uygulandı. Ardından çocukların boy-kilo ölçümleri yapıldı. Sonuçlar SPSS istatistik programı ile analiz edilmiştir. BULGULAR Çalışma 254 anne ile yapılmıştır. Çocuk beslenmesi ile ilgili annelerin %90.9'unun bilgi düzeyi yeterliyken, %9.1'inin yeterli değildir. Annelerin bilgi düzeyi ile çocuk boy-kilo persentilleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05). Anne sütünün kesilme zamanları arasında çocukların boy –kilo persentilleri, ilk yürüme yaşı, ilk diş çıkarma yaşı ve ilk desteksiz oturma yaşı ortalamaları açısından istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE In this study, it was aimed to determine the relationship between the knowledge level, attitude and behaviors of mothers on nutrition of healthy children in the 0-6 age group and the physical development of children. MATERİALS AND METHODS In this study, between November 2020 - January 2021, 254 mothers and their children who came to routine polyclinic checks from mothers with healthy children aged 0-6, who applied to E-ASM (Education Family Health Center) of Prof. Dr.Cemil Taşcıoğlu City Hospital, were included. A face-to-face questionnaire was administered for approximately 10 minutes after the consent form was obtained from the mothers that they accepted the study. Then, the height and weight measurements of the children were made. Results were analyzed with SPSS statistical program. RESULTS The study was conducted with 254 mothers. While the knowledge level of 90.9% of the mothers on child nutrition is sufficient, 9.1% of them are not. There is no statistically significant difference between the knowledge level of the mothers and the child height-weight percentiles (p> 0.05). There was no statistically significant difference between the weaning time of breastfeeding in terms of height-weight percentiles, first walking age, first teething age and first unsupported age of the children (p> 0.05).