2005 sonrası konut mimarisinin değişimi İstanbul Levent örneği
Residential architectural change after Istanbul Levent of 2005 case
  1. Tez No: 276752
  2. Yazar: UFUK AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERCAN ÖZGENCİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Mimarlık tartışmalarının önemli bir bölümünü oluşturan `barınma' konusu, gündelik yaşam ile doğrudan ilişkili olması dolayısıyla oldukça önemlidir. İlk çağlardan beri barınma problemleri ile karşı karşıya kalmış insanoğlu, çevresi ile kurduğu ilişkileri, yaşadığı konut alanları üzerinden de anlamlandırmaya çalışmıştır. Bu çerçevede, günümüzün konut alanları da insan hayatında türlü değişimlere sebep olmaktadır. Özellikle 2000 sonrası ortaya çıkan konutlar, insanlara yalnızca farklı bir mimari sunmakla kalmamış, yeni bir yaşam biçiminin de ortaya çıkmasına sebep olmuştur.Bu çalışmada, Levent bölgesinde konut olarak inşa edilmiş binalar planlama kararları ve bölgesel gerçekler temel alınarak yatırım, tasarım, teknik, ticari, lokasyon-ulaşım-sosyal çevre konularının oluşturduğu tespit ve analizler çerçevesinde incelenmiştir. Ayrıca günümüzde geçerliliğini popüler konut alanı olarak sürdüren Levent bölgesinden rastlantısal olarak seçilen örnek konutların analizi yapılmıştırBirinci bölüm; çalışmanın hedeflerinin ortaya konması ve kapsam üzerinedir.İkinci bölüm; İstanbul'daki konut binaları tarihçesi, gelişimi ve günümüzde kullanılan örnekleriyle incelenmiş, kullanıcı tercihleri doğrultusunda modern konut tanımı yapılarak Loft kavramının ortaya çıkış konusuna değinilmiş ve son olarak da Loft binalarının yaşam kalitesi üzerindeki etkileri ele alınmıştır.Üçüncü bölüm; zaman ilerledikçe İstanbul kentsel alanında değişimler yasanmış, kent her yönde büyümeye devam etmiştir. Kentin yayılımı sürecindealınan planlama kararları, yapılan boğaz köprüleri, çevre yolları, merkezi is alanının kuzey yönünde ilerlemesi ve gökdelenlerin Levent Bölgesi'nde yoğunlaşması, mahallenin yapısında değişimler incelenmiştir.Dördüncü bölümde; Levent bölgesinde üzerinde alan çalışması için seçilmiş olan Büyükdere aksının tespit ve analiz çalışmaları yapılmış; belirlenen konut tipleri alanda tespit edilerek, günümüzdeki değişimleri, tablolar ve Şekiler esliğinde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The issue of `accommodation?, forming a significant part of architectural discussions, is highly important as it is directly related with day-to-day life. Facing accommodation problems since the first ages, humanbeings have tried to give meaning to their relations with their environs through their housing areas, among other things. Within this framework, today?s housing areas, too, bring about a variety of changes in human life. Especially housing units built since 2000 not only provided people with a different architecture but also brought about a new lifestyle.This study discusses the buildings constructed as housing units in district of Levent with reference to planning decisions and regional realities within the framework of findings and analyses based on aspects of investment, design, technics, business, location-transportation-social environment. Moreover, some housing units sampled ramdomly in district of Levent which still remains a popular housing area have been analyzed.Part one clarifies purposes and and scope of the study.Part two discusses history and development of housing buildings in Istanbul, giving examples of the surviving ones, and deals with the issue of emergence of Loft concept giving a modern housing definition in line with user preferences and, finally, describes effects of Loft buildings on life quality.Part three deals with the fact that Istanbul urban area has, as time went by, gone through changes and the city has continued to grow towards all directions. So, this part discusses planning decisions made during the process of city?s expansion, bosphorus bridges built, ring roads, expansion of central business area to the north and concentration of skycrappers in District of Levent, as well as changes all this have brought about in the district?s structure.Part four outlines findings and analyses conducted on the Buyukdere axis selected as place of field research in district of Levent; identifying types of housing units determined on the field, as well as current changes, as accompanied by tables and figures.