Kültür odaklı planlama yaklaşımı
Cultural planning approach
  1. Tez No: 276786
  2. Yazar: MELTEM PARLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KEVSER ÜSTÜNDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kültürün kentsel gelişme açısından önemi nedir? Kentlerin değişmekte olanekonomik yapısı beraberinde birçok fiziksel ve sosyal değişime de neden olmaktadır.Kültür, bu değişim karşısında önemli bir stratejik değer olarak ön plana çıkmaktadır.Dünyanın birçok kentinde; ekonomik ve sosyal gelişmenin sağlanması, kentinimajının yenilenmesi, işbirliklerinin oluşturulması, yaşam kalitesinin arttırılması, yerseçim kararlarının yönlendirilmesi ve sermayenin çekilmesi için kültür önemli birgelişme potansiyeli sağlamaktadır. Kentler geleceklerini; kültür endüstrileri, kültürelmiras yönetimi ve yaratıcı endüstriler gibi kavramlar üzerinden kurgulamaktadır.Kültür odaklı planlama yaklaşımı, kültür ve kentsel gelişme arasındaki bağlantıyıkurmaktadır. Bu planlama yaklaşımı ile birlikte, kültür planlanın çeperinden alınarakmerkezine konulmaktadır. Bu çalışmada, kültür odaklı planlama yaklaşımının temelözellikleri irdelenerek, kültürün kentsel gelişme açısından önemi üzerindedurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
What is the importance of culture for urban development? Emerging economicstructure of cities simultaneously cause changes in the physical and social structureof the city. Culture provides a new strategic value in this significant change. Cultureis used as a development potential in different cities around the world, a means toprovide urban development, to attract capital, to improve the image of the city, topromote cooperation, to improve quality of life and to affect location decisions.Cities build their future through cultural industries, cultural heritage management andcreative industries. Cultural planning links the culture and urban development. It alsoputs the term of culture in the center of planning process. In this study, basic featuresof cultural planning are defined and the importance of culture for urban developmentis argued.