Bir ürün geliştirme problemine hedef programlamanın uygulanması
Application of goal programming to a product development problem
- Tez No: 276794
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY İLONA TELSİZ KAYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada; bir ürünü, hedefler doğrultusunda geliştirmek için hangi hammaddeden ne kadar kullanılması gerektiği, öncelikli doğrusal hedef programlama yardımıyla bulunmuştur.Birinci ve ikinci bölümlerde doğrusal programlamanın ve hedef programlamanın metodolojisi anlatılmıştır.Üçüncü bölümde ise bir ürün geliştirme problemi sunulmuş ve bu problemin öncelikli doğrusal hedef programlama modeli kurulmuştur. Kurulan model, WINQSB paket programı kullanılarak çözülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; necessity to which amount of which raw material should be used to develope a product in the direction of the goals, is found by the help of pre-emptive linear goal programming.In the first and second sections, the methodology of linear programming and goal programming are explained.In the third section, a product development problem is introduced and the pre-emptive linear goal programming model of this problem is constructed. That constructed model was solved by using the package program which named WINQSB.