Yatay çamur pompalarında sızdırmazlık sistemlerinin araştırılması ve deneysel olarak incelenmesi
Research and experimental investigation of gland systems in horizontal slurry pumps
  1. Tez No: 126085
  2. Yazar: GÜRAY SEÇİL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
YATAY ÇAMUR POMPALARINDA SIZDIRMAZLIK SİSTEMLERİNİN ARAŞTIRILMASI VE DENEYSEL OLARAK İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Güray SEÇİL GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2002 ÖZET Bu tezde, çoğunlukla maden işleme tesislerinde kullanılan yatay santrifüj çamur pompalarında basılmakta olan malzemenin pompanın yataklama kısmına sızmasını engelleyen sızdırmazlık sistemleri üzerine çalışmalar yapılmıştır. Bunun için bir deney düzeneği kurulmuştur ve deneyler gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı, yaygın olarak kullanılan sızdırmazlık elemanlarıyla oluşturulan iki değişik tip sızdırmazlık sistemini yerli sanayide üretilen pompalarda gerekli tasarım değişikliklerini yaparak uygulamaktır. Sızdırmazlık elemanı olarak seçilen teflon salmastra ve yağ keçesi ile su ile soğutmalı sızdırmazlık sistemi ve arka fan ile soğutmalı sızdırmazlık sistemi üzerinde çalışmalar yapılmıştır. İki tip sızdırmazlık sisteminin de üretilen çamur pompalarında uygulaması verimli ve olumlu sonuçlar vermiştir. Sızdırmazlık sistemindeki sıcaklık değişimi ve aşınmayla birlikte pompaların maden tesislerindeki performans verileri değerlendirilmiştir. Çalışmanın neticesinde arka fanlı sızdırmazlık sisteminin teflon salmastra ile birlikte kullanıldığı uygulamaların özellikle yüksek basıncın istendiği, pompa dönüş hızının fazla olduğu ortamlar için uygun olduğu görülmüştür. Suu ile soğutmalı sistemin düşük basınçlarda ve pompanın tam gün çalışmadığı uygulamalar için daha müsait olduğu görülmüştür. Bilim Kodu : 625.04.02 Anahtar Kelimeler : Çamur Pompaları, Sızdırmazlık Sistemleri, Salmastra, Arka Fan Sayfa Adedi : 55 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nuri YÜCEL
Özet (Çeviri)
m RESEARCH AND EXPERIMENTAL INVESTIGATION OF GLAND SYSTEMS IN HORIZONTAL SLURRY PUMPS (M.Sc. Thesis) Güray SEÇİL GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2002 ABSTRACT In this study an experimental setup is constructed for analysis of gland systems that prevent the leakage to the housing section of horizontal centrifugal slurry pumps that generally used in mining plants. The aim of this study is to construct two different types of gland systems with current seals used in the world and to apply this system to the slurry pumps produced in domestic industry by making necessary design changes. Studies were conducted on the full-flush packing gland system and expeller cooling gland system using teflon packing and oil seals. Applications of both types of gland systems to the slurry pumps revealed effective and positive results. Temperature changes and wear in gland systems, and performance data of pumps in mining plants were analyzed. At the end of the study, it was found that expeller cooling gland system with teflon packing was appropriate for conditions where high pressure and high rotational pump velocity were desired. On the other hand, full-flush packing gland system wasIV appropriate for conditions where low pressure were desired and for the applications in which the slurry pump were not operated full time. Science Code Key Words Page Number Advisor 625.04.02 Slurry Pumps, Gland Systems, Packing, Expeller 55 Prof. Dr. Nuri YÜCEL