Ofis mekanlarında ışık ve renk ilişkisinin görsel konfora etkisi
The effects of light and color relation on the visual comfort in the offices
- Tez No: 276796
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN ESEN, YRD. DOÇ. DR. İPEK FİTOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İnsanların, geçirdiği zaman bakımından ikinci yaşama alanları olan ofisler günümüze kadar olan süreçte birçok değişim geçirmişlerdir. Önceleri yapılan işin niteliğine, hızına ve yapılış biçimine önem verilmezken, daha sonra bu unsurlar göz önünde bulundurularak oluşan mekanların fonksiyonlarına bağlı olarak birçok kritere ihtiyaç duyulduğu tecrübelerle, araştırmalarla ve yazılan tezlerle ortaya konulmuştur. Bu kriterlerden yalnızca bir tanesi olan görsel konfor konusunun en önemli sayılabilecek iki unsuru ışık ve renktir. Bu araştırma çalışması üç bölümden oluşmaktadır. Araştırmanın ilk bölümünde mekan, ışık ve renk konuları tek tek ele alınarak tanımları ve açıklamaları yapılmıştır. Daha sonra mekan tasarımında ışık ve renk konuları ele alınmıştır. İkinci bölümde, doğal ve yapay ışık kaynakları, yapay ışıkla aydınlatmanın temel ilke ve bilgileri yer almaktadır. Son bölümde ise görsel konforu oluşturan etmenlerden ışık ve rengin mekandaki etkileri görsel örneklerle araştırılarak, verimli bir şekilde çalışılacak ortamlarda ne tür renk ve aydınlatma uygulamaları gerektiği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Being the secondary living space of the humans; offices have undergone so many changes until today. Formerly, the quality, speed and method of the work were considered as important. Thereafter, it was set forth with the experiences, researches and written thesis that the offices arranged by considering these elements, need so many criteria according to their functions. Color and light are the two most important components of visual comfort which is only one of aforementioned criteria. This research is composed of three parts. In the first part of the research, concepts of space, light and color are discussed with their definitions and explanations. Following this, color and light issue is considered from the spatial design point of view. In the second part, natural and artificial light sources and the fundamental principles of lighting with artifical lights, are discussed. In the last part, the effects of light and color ? elements of visual comfort ? on the spaces are investigated through visual examples and different types of colors and lighting needed for creating efficient working atmospheres, are discussed.