Gelecekçi bakış açısıyla endüstri ürünleri tasarımı ve bilgisay kavramı ile ilişkisi
Industrial product design and compute concept relationship from the point of view of futurism
- Tez No: 276800
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAÇ, YRD. DOÇ. DR. EBRU GÜZELDEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Güzel Sanatlar, Science and Technology, Fine Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalısma endüstri ürünleri tasarımı ve bilgisay kavramı arasındaki iliski ile builiskinin gelecekte nasıl bir dinamik kazanacağını gelecekçi bakıs açısı ileincelemektedir. Bu amaçla günümüzdeki endüstri ürünleri tasarımı ve bilgisaykavramı arasındaki iliski incelenerek bilgisay teknolojilerinin fiziksel tasarımsürecine kattığı artı değerler ile getirdiği yeni insan odaklı tasarım yaklasımıtanımlanmıs ve bu iliskinin dinamiklerinin gelecekte nasıl bir çevre olusturabileceğigelecekler çalısmaları kapsamında, öngörü metodolojilerinin ve gelecekçilerinsenaryolarının arastırılması ile ortaya konulmustur. Gelecek öngörülerini genel birçerçeve içerisinde tanıtabilmek için Alvin Toffler, Ray Kurzweil ve Paul Raskin'insenaryolarından faydalanılmıstır. Bu senaryolar olacak gelecekleri değil, öngörümetodolojileri ile olusturulmus olası iyimser ve kötümser gelecekler senaryolarınısunmaktadırlar.Gelecek bilimcilerin senaryolarının yanı sıra Jacque Fresco, Syd Mead ve LuigiColani gibi ünlü gelecekçi tasarımcıların gelecekçi tasarımları incelenmis ve buincelemenin sonucu olarak tasarımcıların gelecek senaryolarının teknolojik bir çevretemeline dayandırıldıkları ve iyimser bir yaklasım sergiledikleri gözlemlenmistir. Buiyimser yaklasım, tasarımcıların gelecek öngörü metodları ile geleceğiincelemelerinin yanı sıra kendilerini geleceği olumlu yönde sekillendirebilecekproblem çözücüler olarak görmelerinden kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıraincelemeler sonucunda tasarım ile gelecek arasında döngüsel bir bağ da olduğugözlemlenmistir. Bu bağ ?geleceği sekillendiren tasarım? ve ?gelecekten beslenentasarım? olarak ortaya konmustur. Bu kuvvetli döngüsel bağın isleyebilmesi içintasarlama anlam ve sürecinin bilgisay teknolojilerini takip etmesi ve ondanbeslenebilmesi sonucu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between industrial product design and computeconcept and how this relationship will evolve at the future with futuristic perspective.To this end, present day relationship of industrial product design and computeconcept examined and the plus values that compute technologies add on to thephysical design process and the new design approach ?human centered design?,brought with the compute consept developments, defined and what kind of anenvironment will occur as a result of this relationship is presented with forecastingmethodologies and futurists scenarios at the context of futures studies.In order to describe future forecasts in an expositive way, benefited from AlvinToffler, Ray Kurzweil and Paul Raskin?s scenarios. These scenarios don?t present the?will be? futures, but shows all optimistic and pesimistic scenarios that composedwith forecasting methodologies.Besides future scientists scenarios, famous futurist designers? futuristic designs areexamined and founded that designers scenarios are based on technologicenvironment and optimistic point of view. This optimistic view is originated fromdescribing themselves as problem solvers that can shape the future in a positive way.In addition to that a circular connection founded between design and future as aresult of these examinations. This circular connection is described as ?design thatshapes the future? and ?design that fed from the future?. As a result of that in orderto function this strong circular connection properly, design process and meaningshould follow the developments of compute technologies.