Design activism in industrial design: a critical analysis of the main scholarly discourse
Endüstriyel tasarımda tasarım aktivizmi: başlıca akademik söylemin eleştirel analizi
  1. Tez No: 418406
  2. Yazar: ÖZGÜR DENİZ ÇETİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA TUNÇ COX
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanayi devriminin dünyaya sunduğu hediyelerden biri olan endüstriyel tasarım mesleği, yirminci yüzyıl boyunca gelişimini sürdürerek, oldukça yaygınlaşmış ve olgunlaşmıştır. Endüstriyel tasarım bir yandan da geçtiğimiz yüzyılda yaşanan sanayileşme, küreselleşme gibi sosyo-ekonomik ve politik gelişmelerin insan ve çevre üzerinde yarattığı olumsuz sonuçların bir parçası olmuştur. Ancak endüstriyel tasarımcılar bu gelişmelere ve ortaya çıkan sonuçlara kayıtsız kalmamış kendi meslekleri bağlamında çözüm arayışı içerisine girmişlerdir. Bu çabalar“tasarım aktivizmi”kavramıyla tarif edilebilecek bir odaklanma yaratmıştır. Tasarım aktivizmine dair yaygın olarak bilinen ilk söylemler 1970'li yıllarda ortaya çıkmış ve çeşitli evrelerden geçerek günümüzde oldukça ilgi gören bir konu haline gelmiştir. Tasarım aktivizmi bir yaklaşım ya da bakış açısı olarak da görülebilir. Ancak bu çalışma tasarım aktivizmini, söyleminin ortaya çıktığı ve gelişim gösterdiği dönemlerdeki toplumsal olaylardan ve sosyal hareketlerden etkilenen, beslenen ve olgunlaşarak bir harekete dönüşen bir olgu olarak kabul etmektedir. Bu çalışma tasarım aktivizmi söylemini konunun özünü oluşturan bir grup kaynak üzerinden hem tarihsel bağlamda hem de bütünsel olarak eleştirel bir bakış açısıyla incelemektedir. Bu inceleme tasarım aktivizminin tasarım haricindeki alanlarla ilişkisini, ideolojisini, içeriğini, bağlamını, hedeflerini ve hedefe gitmek için kendisine seçtiği yöntemleri ortaya çıkarmaktadır. Çalışma, inceleme sonuçlarına dayanarak yapılan çıkarımlarla tasarım aktivizmi hareketinin eksikliklerini tespit etmeye çalışmış, hareketin hedeflerine ulaşabilmesi için yakın gelecekte izleyebileceği olası bir yol haritası ile sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial design profession has developed continuingly throughout the twentieth century, cultivated, and became prevalent. Over the course of time, industrial design has also had some negative ramifications for people and the environment, caused by socio-economic and political developments such as industrialization and globalization. Nevertheless, industrial designers have not disregarded these developments, and their consequences, instead they have been searching to find some solutions to the negative outcomes within their own profession. This endeavour has created a concentrated thread of action, which can be defined as“design activism”as an aggregate term. The renowned examples of design activism discourse first appeared in the early 1970s. Passing through various phases, it has eventually become a major subject that attracts considerable attention from design profession. Design activism is commonly addressed as an approach or a viewpoint. However, this study postulates design activism as a movement; it has been influenced by social events and movements in conjunction with socio-economic and political developments and consequently, it has evolved into a movement within the industrial design profession. This study critically analyses design activism discourse over a group of publications which constitutes the core of the discourse, both in its historical context and cumulatively. The critical analysis of the discourse discloses the ideology of design activism, its relationship with other domains and subjects, its content and context, the objectives of design activism, and the course of action that is supposed to achieve the objectives. This analysis also allows me to identify the deficiencies of design activism movement. The study is concluded with a plausible roadmap which can be followed in the near future to achieve the objectives of design activism movement.