Çevreye duyarlı bina değerlendirme sistemlerinin 'yaşam kalitesi' kavramı çerçevesinde yeterliliği
The adequacy of environmentally sensitive building assessment methods based on ?quality of life?
  1. Tez No: 276802
  2. Yazar: ESMA BEYDİLLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ İNCEDAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Küreselleşme ve modernizm ile mimari tasarımın ?birörnekleşme? modeli üzerinden oluşturulması yaşam çevresini ?mimari tasarım bütünlüğü? ile kuşatmaktadır; fakat her yaşam çevresinin ayrı bir karakteri olduğundan ?tasarım bütünlüğü? yaşam biçimini de etkileyerek ?yaşam kalitesi? kavramını çok önemli bir konuma getirmiştir. Yaşam Kalitesi, ?katılımcı? yapısı ile mimari tasarımın bütünsel boyutunu en iyi tamamlayıcı niteliğinden dolayı tezin iskeletini oluşturan ana kavramdır.Yaşam kalitesi kavramı, mimari tasarım sorunsalı olarak öne sunulan 'soyut' ve 'fenomen' bir çözüm önerisi niteliğindedir.Mimari tasarımının yaşam kalitesindeki ?tasarım bütünlüğü? sorunsalının çözümlenmesi için uluslar ve uluslararası düzeyde bir takım sistemler ve politikalar oluşturulmaktadır. Günümüzde de ?çevreyle dost yapıların? güncelliği ile, yaşam kalitesini arttırma amaçlı çevreye duyarlı bina değerlendirme sistemleri 'somut' bie çözüm niteliği oluşturur. Çalışmada çevreye duyarlı bina değerlendirme sistemlerinin bina bazlı olmasından çok, mimari tasarım süreci içerisindeki yaşam kalitesi kavramını somutlaştıracak değerleri irdelenmektedir. Her binaya bu değerlendirmeler sonucunda belge verme düşüncesinin yaygınlaştırıcı etkisi, bu sistemlerin yaşam kalitesi açısından da incelenmesini gerektirmektedir.Çalışmada, erklerin etkisinden yola çıkılarak değerlendirme sistemlerinin yaşam kalitesine iz düşümleri 'soyut'un 'somut' a aktarılarak değerlendirilmesi öngörülmektedir. Çeverye duyarlı bina değerlendirme sistemlerini, yaşam kalitesi yaklaşımının ortak paydaları ve değerlendirme sistemlerinin mimari tasarımdaki yeri, yaşam kalitesi kavramı çerçevesinde incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Design, created by the combination of all the dimensions of architecture is a result of globalization and modernism a sample model of `total architectural design integrity? has laid siege to the environment of life. But the environment of life has a different character `an integrity in design? that affects the way of living `a quality of life? has become a very important concept in design. The main concept of structure is the whole dimensions including `quality of life? `the participatory manner? of a holistic design thesis.Methods and politicies between nations and many international levels have been resolved to the problem of architectural design in `design integrity? to upraise the quality of life. Today the most important aim is to make life building environmental assessment methods. `Environmentally friendly structures? keeping it update and raise the quality of life. The assessment of such buildings can encourage the nature of these methods to spread.In this study, the quality of life that affect the ecological, economic, social, cultural, physical indicators are examined in terms of different aspects such as architectural design, an integration approach to the evaluation of this problem. Architectural design will be examined to rate building environmental assessment methods in terms of quality of life assessment and architectural design in terms of quality of life that affect the evulation of common causes of environmentally sensitive buildings of architectural design.