Bilgisayar ortamında keramik rekonstrüksiyonu: Konservasyona etkilerinin değerlendirilmesi
Computer-based reconstruction of archaeological pottery: Assesments for conservation
- Tez No: 276803
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ATAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Ortamında Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ana başlığı `Bilgisayar Ortamında Keramik Rekonstrüksiyonu: Konservasyona Etkilerinin Değerlendirilmesi' olan bu tez çalışmasında, arkeoloji alanındaki bilgisayar uygulamalarından keramik rekonstrüksiyonu üzerine yapılan çalışmaların, arkeolojik keramik konservasyonu alanına olası etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle arkeolojide keramik malzeme çalışmalarının yeri, önemi ve yönteminden kısaca bahsedilmiştir. Ardından konuya arkeolojik konservasyon açısından yaklaşılmış; önce konservasyon bilimi ve çalışma yöntemi kısaca tanıtılmış, sonra keramik rekonstrüksiyonunun aslen bir parçası olduğu koruma pratiğindeki yeri ortaya konulmuştur. Burada özellikle konservasyon uygulamalarında rekonstrüksiyon eyleminin nedeni ve gereği üzerinde durulmuş, literatür ışığında geçmişten günümüze çeşitli görüşler ve uygulama örneklerine yer verilmiştir. Daha sonra arkeoloji alanında bilgisayar uygulamaları kısaca tanıtılmış, bunlar arasındaki bu tezin de konusunu oluşturan keramik rekonstrüksiyonuna yönelik çalışmalara değinilmiştir. Son olarak, bilgisayar ortamında arkeolojik keramik rekonstrüksiyonu üzerine yapılan çalışmalar, keramik eser korumacılığı bakımından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study which is named as `Computer-Based Reconstruction of Archaeological Pottery: Assessments for Conservation?, the main purpose is to examine the probable effects of computer-based pottery reconstruction studies for archaeological benefits, to the area of archaeological pottery conservation. According to this purpose, initially, the status, the importance and the methods of the excavated pottery studies in archaeology are mentioned briefly. Afterwards, the subject has been considered in the view of archaeological conservation, clarifying that the pottery reconstruction is actually a practice of conservation science, theoretical and practical details are explained together. The function of the reconstruction in conservation studies also has been mentioned, the reason and the necessity of these applications are to be studied carefully in terms of literature. Then, computer applications in the area of archaeology is briefly described, among these the pottery reconstruction which forms the main subject of this thesis, has been mentioned. Eventually, the computer-based studies on archaeological pottery reconstruction are evaluated in terms of pottery conservation.