Geleneksel kırsal mimari kimliğin ekoloji ve sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmesi Rize Çağlayan Köyü evleri örneği
Evaluation of traditional rural architecture identity in the context of ecology and sustainability case of Rize Çağlayan Village houses
  1. Tez No: 276808
  2. Yazar: TÜLAY İNANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇORAPÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Fiziği ve Malzemesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte gelen teknolojik gelişmeler, hızlı nüfus artışı, kentleşme ve yapılaşmada meydana gelen hızlı ve düzensiz artış sonucunda yeşil alanlar zarar görüp azalmıştır. Bu gelişmeler sonucunda doğadaki ekolojik denge zarar görmüştür. Bu olumsuz gelişmeler, ekoloji ve sürdürülebilirlik kavramının doğmasını sağlamıştır.Bu çalışmanın amacı; ekoloji ve sürdürülebilirlik kavramlarının ve tarih içindeki gelişimlerinin incelenerek, malzemeyle olan ilişkisinin değerlendirilmesi, yapı malzemelerinin özelliklerinin incelenerek, ekoloji ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesi, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin coğrafi konum, iklim ve topoğrafya özelliklerinin araştırılarak, Rize ilinin Fındıklı ilçesindeki Çağlayan Köyü evlerinin mimari özelliklerinin incelenmesi, ekoloji ve sürdürülebilirlik kriterlerinin Çağlayan Köyü evleri üzerinde değerlendirilmesi, fiziksel çevre koşullarının Orhan Hacaloğlu Konağı'nda bilgisayar programı yardımıyla incelenmesi ve ekoloji ve sürdürülebilirlik açısından değerlendirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Technological advances made since the industrial revolution, rapid growth of population, and fast and irregular increase in urbanization and residential development have led to damages to and decrease in green spaces. As a result of these developments, the ecological balance of the nature has been damaged. These unfavorable developments led to emergence of the concepts of ecology and sustainability. The purpose of this study is to investigate the concepts of ecology and sustainability and their developments during the history, evaluate their relations with materials, examine the characteristics of the building materials, evaluate the same within the framework of ecology and sustainability, investigate the geographical location, climatic and topographic features of the Eastern Black Sea Region, examine the architectural characteristics of the houses in the Çağlayan Village of the Fındıklı Town of the Rize Province, evaluate the ecology and sustainability criteria on the basis of the Çağlayan Village houses, examine the physical environmental conditions on a house, whose plan showing the original design was drawn, with the help of a computer software, and evaluate the same in terms of ecology and sustainability.