Geleneksel Of evleri üzerine bir araştırma
A research on traditional Of houses
- Tez No: 596213
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGER BULUT KARACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada köklü bir tarihi bulunan Of İlçesi Cuma Pazarı (Saray) ve Taşhan Mahallelerinde 6 adet geleneksel kırsal ev yerleşim yeri özellikleri, plan analizi, yapı sistemi-cepheler, çatı ve iç mekân görselleri açısından incelenmesini amaçlamaktadır.Bu kapsamda hazırlanan çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde problemin tanımı, çalışmanın amacı, önemi, kapsamı ve metodolojine ilişkin açıklamalara yer verilmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü geleneksel kırsal mimari ve Of evleri ile ilgili genel bilgilendirmelerin yapıldığı bölümdür. Bu bilgiler doğrultusunda çalışma alanında yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler değerlendirilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümü ise çalışma alanı ile ilgili analiz ve değerlendirmelerin yapıldığı bölümdür. Çalışmanın dördüncü ve son bölümünde ise çalışma sonunda elde edilen bilgilerin belirli bir sistematikte sunulmuştur. Çalışma sonunda Of yöresel evlerinin geleneksel Anadolu kırsal evlerinin özelliklerini taşıdığı ve tarihi kimliğine ait izleri hala barındırdığı ve içinde yaşanabilen, sağlıklı ve büyük oranda ekolojik tasarım kriterlerine uygun yapıldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine 6 traditional rural houses located in Of District Cuma Pazarı (Saray) and Taşhan Neighborhoods, which have a long history, in terms of settlement characteristics, plan analysis, building system-facades, roof and interior visuals. This study consists of four chapters. In the first chapter, description of the problem, aim, importance, scope and methodology of the study are given. The second chapter of the study provides general information about traditional rural architecture and houses. In line with this information, the data obtained from the research conducted in the study area are evaluated. The third part of the study is the section where analyzes and evaluations are made about the study area. In the fourth and last part of the study, the information obtained at the end of the study is presented in a certain systematic way. At the end of the study, it was observed that Of local houses have the characteristics of traditional Anatolian rural houses and still have traces of their historical identity and were built in accordance with the ecological design criteria that can be lived in.