Yüksek yapılar için karar verme rehberinin oluşturulması
Creating a decision guidance for tall buildings
  1. Tez No: 276814
  2. Yazar: ABDULLAH ÜDÜRGÜCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞİN SEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Yüksek yapılar beraberinde getirdikleri yararları ve sakıncalarıyla birlikte içinde bulunduğumuz yüzyılın toplumsal ve ekonomik gerçekleridir. Demografik değişimler, teknolojik gelişmeler, prestij simgesi veya ekonomik gereklilikler olarak sıralanabilecek ortaya çıkış nedenleri ile birlikte, her kentin yüksek yapılara ilişkin kendine özgü bir yaklaşımı bulunmaktadır.Yüksek yapılara ilişkin sınırlamaların gerekliliği, özellikle şehircilik ve mimarî miras açısından güçlü olan kentlerde tartışmasız olarak kabul edilmelidir. Yeni yerleşmelerdeki yüksek yapı politikaları karar verme rehberi doğrultusunda geliştirilmelidir. Burada önemli olan mevcut kentler ve gelişmekte olan kentlerdeki düzenlemeler arasında farklılık olmasıdır. Bu farklılıkların dikkatle ele alınması ve bu doğrultuda bir karar verme rehberinin oluşturulması, sağlıklı bir kentsel büyüme ve gelişme için şarttır.İstanbul'da yüksek yapıların hızla artması, gelecekte onarımı güç sorunlar ortaya çıkarmaktadır. Bu sorunların göz ardı edilerek, yüksek yapıların büyük bir hızla ve programsız artışı ise endişe uyandırmaktadır. Türkiye'nin ekonomisini yöneten şehir konumundaki İstanbul'da, modern dünyanın bu yapı tipolojisiyle ilgili herhangi bir politika geliştirilmemiş olması ve bu tür yapıların plansız bir şekilde çoğalması şaşırtıcıdır. Mevcut uygulamalar ve imar planı tadilatları, yoğunluk artırımları yapılarak gerçekleştirilmektedir. Bütüncül bir yaklaşım ve kent vizyonu geliştirilmediği için arka arkaya gelen tekil müdahaleler kentin siluetini ve aynı zamanda geleceğini şekillendirmektedir.Bu çalışma İstanbul örneği üzerinde, geleceğe yönelik olarak yüksek yapıların kentsel ve yapısal ölçekte sorunlarını en aza indirmek amacıyla, tasarımda etkili olabilecek bir karar verme rehberi oluşturmayı hedeflemektedir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde problem tanımlanmış, amaç, kapsam ve yöntem açıklanmıştır. İkinci bölümde; yüksek yapı kavramı ile ilgili tanımlar belirtilerek yüksek yapıların tarihsel gelişimi belirtilmiştir. Üçüncü bölümde ise yüksek yapının tasarımına etki eden faktörler incelenmiştir. Dördüncü bölümde; Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa ülkelerindeki yüksek yapı politikaları incelenerek Türkiye ve İstanbul için Yüksek Yapı Politikalarının gerekliliğinden bahsedilmiştir. Beşinci bölümde ise, İstanbul özelinde Yüksek Yapılar İçin Karar Verme Rehberi oluşturulurken göz önünde bulundurulması gereken hususlar belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tall buildings are the realities of this century with their costs and benefits. As well as there are several reasons e.g. demographic changes, technologic developments, prestige or economic needs, also each city has its own approach on tall buildings.Especially for the cities which has its own town plannings and strong with its architectural heritages, it is accepted without any dispute there should be some restrictions for tall buildings. Policies for tall buildings in new settlements should be planned according to decision guidance. What important here is there should be differences between arrangements for the present cities and developing cities. For healty development and urban growth, these difference should be take into account carefully and in this way a decision guidance have to be prepared.A fast increase in the number of tall buildings in İstanbul occurs some problems which will not be able to solve easily in the future. Besides, reckon of these problems makes the problem worse. In İstanbul which administers the economy of Turkey, there is not any guidance or policy for these tall buildings. Present applications and recovery in reconstructions are doing by increasing of densities. Because there is not any totalitarian approach and vision of city, singular interventions shapes the shade of Istanbul and its future.This study on Istanbul aims at preparing a decison guidance which can reduces the problems in the present and future. With this goal, in the first chapter the problem is defined, purpose, content and the system is explained. In second chepter; the historical background of tall buildings is descibed by stating the concepts about tall buildings. In the third chapter the factors which affects the design of tall buildings are described. In the fourth chapter, by examining the policies for tall buildings in the USA and European Countries the needs for policies for tall buildings both for Turkey and Istanbul are mentioned. In the fifth and the last chapter, the subject which should be concerned while creating a Decision Guidance for Tall Buildings in Istanbul.