Yüksek teknoloji KOBI AR-GE'lerinde pazardan gelen ürün geliştirme taleplerinin değerlendirilmesi
Evaluation of product development demands from the market in high-tech SME R&Ds
- Tez No: 956880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER CAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Küreselleşen ve teknolojik olarak hızla değişen iş dünyasında, ürün geliştirme kararları KOBİ'ler için stratejik önem taşımaktadır. Teknolojik ürünlerin yaşam döngüsünün kısalması, özellikle yüksek teknoloji alanında faaliyet gösteren KOBİ'lerin Ar-Ge süreçlerinde doğru ürün projelerini seçmesini kritik hale getirmiştir. Literatürde birçok KOBİ'nin ürün geliştirme kararlarını sezgisel yöntemlerle verdiği ve bunun da başarısızlık oranlarını artırdığı belirtilmektedir (Cooper, 2019). Bu çalışmada, yüksek teknoloji sektöründe faaliyet gösteren bir KOBİ'nin pazardan gelen ürün geliştirme taleplerini sistematik bir şekilde değerlendirebilmesi için çok kriterli karar verme yöntemleri (AHP ve TOPSIS) uygulanmıştır (Saaty, 2008; Hwang & Yoon, 1981). Çalışmada, alanında uzman yedi kişinin görüşleri, literatür taramaları ve uzman anketleri doğrultusunda oluşturulan kriter havuzu kullanılmıştır. Gerçek hayattan alınan dört ürün geliştirme talebi üzerinde yapılan uygulama, geliştirilen yöntemlerin sahaya uyarlanabilirliğini göstermektedir. Ayrıca, bu yaklaşımın ilerleyen süreçte dijitalleştirilerek yapay zeka destekli karar destek sistemine dönüşmesi için kavramsal temeller atılmıştır. Çalışmanın amacı, yüksek teknoloji KOBİ'lerinde ürün geliştirme süreçlerinde sistematik, bilimsel ve uygulanabilir bir karar verme modeli sunmaktır. Elde edilen sonuçlar, hem akademik literatüre katkı sağlamakta hem de benzer firmalara uygulama rehberi sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's globalized and rapidly evolving technological business environment, product development decisions hold strategic importance for small and medium-sized enterprises (SMEs). The shortening of technological product life cycles has made it critical for SMEs operating in high-technology sectors to select the right product projects during their R&D processes. The literature indicates that many SMEs rely on intuitive methods for product development decisions, which significantly increases the failure rates (Cooper, 2019). In this study, multi-criteria decision-making (MCDM) methods specifically the Analytic Hierarchy Process (AHP) and Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution (TOPSIS) were applied to systematically evaluate product development demands originating from the market for a high-technology SME (Saaty, 2008; Hwang & Yoon, 1981). The study utilized a criteria pool developed based on the opinions of seven domain experts, comprehensive literature reviews, and expert surveys. The application of the model to four real-world product development requests demonstrates the practical adaptability of the proposed methodology. Furthermore, the conceptual foundations have been laid for the future digitalization of the approach into an AI-supported decision support system. The primary aim of this study is to propose a systematic, scientific, and applicable decision-making model for product development processes in high-technology SMEs. The results contribute both to the academic literature and offer a practical guide for similar firms facing comparable decision-making challenges.