Representing dependencies and dependency structure matrix based visualization
Bağımlılık gösterimi ve DSM tabanlı görselleştirme
  1. Tez No: 276840
  2. Yazar: OĞUZHAN YÜCETÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ERSİN ELBAŞI, PROF. DR. MEHMET R. TOLUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, genel bağımlılık tanımı ve bağımlılık tipleri belirlenmesi nesne tabanlı perspektif yaklaşımıyla sunulmuştur. Ayrıca bağımlılığın UML gösterimi incelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde DSM metodolojisi takdim edilerek, bu yöntemin değişik yönleri gösterilmiştir. Bağımlılık gösterimi amacıyla bir uygulama geliştirilmiştir. Belirtilen uygulama, DSM gerçekleştirmesi için temel bölümleme algoritmalarını kullanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This work presents an approach to general definition and identification of the types of dependencies with the object oriented perspective. Also the Unified Modeling Language (UML) way of dependency representation is investigated. In the second part of the thesis the dependency structure matrix (DSM) methodology is introduced and aspects of DSM are shown. For the purpose of representing dependencies a basic application is developed. The application uses main partitioning algorithms for the implementation of DSMs.