A Model for representing concepts: Conceptual dependency theory
  1. Tez No: 3663
  2. Yazar: AYŞENUR BİRTÜRK(AKYÜZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜREN GÖKERİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
ÖZET KAVRAMLARIN İFADESİ İÇİN GELİŞTİRİLMİŞ BİR MODEL s KAVRAMSAL BA?IMLILIK TEORİSİ BlRTÜRKCAKYÜZ),Ayşenur Yüksek Lisans Tezi,, Bilgisayar Müh. Bölümü Tez Yöneticisi ı Doç. Dr. Müren Gökeri Mayıs 1988, XI + 165 sayfa Kavramsal bağımlılık teorisinin amacı doğal dillerde yazılmış bir cümlenin altında yatan kavramsal bilgiyi temsil etmektir. Bunun ipin, temel özne-yüklem-nesne çatısını kullanan kavramsal yapılar geliştirilmiştir. Bir sözdiziminin anlamını tek ve birden fazla anlama gelmeyecek şekilde ifade etmek ipin, fiillerin eşlenebileceği temel fiil ve durumlar geliştirilmiştir. Bu fiillerden her birinin varlığı bir fiil ve durum kümesinin de kendisiyle birlikte varolduğunu gösterir. Kavramsal bağımlılıklar, dile bağımlı gerçekleştirme kurallarını, cümlelerden kavramlar ve bunların arasındaki ilişkilere ulaşmak ipin sistemin en yüksek seviyesinde kullanır. Bu, verilen bir kavramın belirleyici Özelliklerini tanımlamaya yarayan 'se mantic' kütükleri yaratarak ve kavramsal deneyim ipinde diğer kavramlarla ilişki ihtimallerini sayarak yapılır. Yapay Zeka konusunun doğal diller uygulamaları alanında, R.G.Schank' in Kavramsal Bağımlılık Teorisi ne sık sık bahsedilen ne de çok fazla araştırılmış bir konu değildir. Ayrıca, Schank'ın makalelerinden sonra bu konuda pek fazla bilimsel yazı yayınlanmamıştır. Bu tezde, önce diğer doğal dil yapıları ve algoritmaları kısaca gözden geçirilmiştir. Daha sonra. Kavramsal Bağımlılık Teorisi Schank'ın özgün makalelerinden detaylı bir şekilde incelenmiştir. Kavramsal Bağımlılık Teorisinin algoritmik yapısı irdelenmiş ve teorinin kapsamlı bir eleştirisi verilmiştir. Kavramsal Bağımlılık Teorisinin yapılan gerçekleştiriminde amaç, bir doğal dil sistemi geliştirmek değil, teorinin algoritmik yapısını göstermektir. vıAnahtar sözcükleri Yapay Zeka, Doğal Diller, Bilgi Gösterimi, Kavramsal Bağımlılık Teorisi, Temel Yüklemler, Kavramsal Yapılar, Kavramsal durumlar, Kavramsal İlişkiler, Çıkarımlar. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A MODEL FOR REPRESENTING CONCEPTS i CONCEPTUAL DEPENDENCY THEORY BÎRTÜRKCAKYÜZ),Ayşenur M.S. in Computer Engineering Supervisors Assoc. Prof.Dr. Müren Gökeri May 1988, XI + 165 pages The goal of the Conceptual Dependency Theory is to repre sent the conceptual information underlying a natural lan guage sentence. In order to represent it, conceptual structures are established that uses the basic actoi - action- object framework. In order to create conceptual structures that uniquely and unambiguously represent the meaning of an utterance, primitive underlying action and states into which verbs can be mapped are established. Each of these actions implies a set of actions or states which can be inferred when they are present. The conceptual Dependencies are uti lized as the highest level in the system that incorporates language-specific realization rules to map from sentences into concepts and their relations. This is done by the cre ation of semantic files that serve to spell out the defining characteristics of a given concept and enumerate the possi bilities for relation with other concepts within the range of conceptual experience. In the natural language processing area of the artificial intelligence, CD Theory of R.G.Schank is neither a widely mentioned, nor a very-well searched topic. And there are not many papers written about it after the original papers of R.G.Schank. In this thesis, firstly, other natural language structures and algorithms are briefly surveyed. Then CD Theory is studied in detail from R.G.Schank's original papers. Algo rithmic structure of the CD representation is investigated and overall criticism of the theory is given. Finally, pai - aphrase mode of the CD Theory is implemented. The aim of the implementation is not to build a natural language system but to demonstrate the algorithmic structure of the CD The ory. Abstract ivKey Wordsi Artificial Intelligence, Natural Language, Know ledge Representation, Conceptual Dependency Theory, Primi tive Actions, Conceptual Structures, Conceptual Cases, Conceptual Relations, Inferences.