Relevance of interior architecture with assessment systems of sustainable design
İç mimarlığın sürdürülebilir tasarım değerlendirme sistemleri ile ilişkisi
  1. Tez No: 276849
  2. Yazar: UMUT CEVAT SARIMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. SİNEM ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada iç mimarlık mesleğinin sürdürülebilir tasarım ile ilişkisi tartışılmıştır. Kabul edilmiş sürdürülebilir bina değerlendirme sistemlerinden ikisi olan LEED ve BREEAM Değerlendirme Sistemleri tanıtılmış ve iç mimarlığın bu sistemler üzerindeki rolü analiz edilmiştir. Buna ek olarak iç mimarlığın sürdürülebilirlik ile ilgili ulusal ve uluslararası kanunlar ve yönetmelikler içerisindeki durumu sorgulanmıştır. Bu incelemeler ışığında, Türkiye'deki iç mimarlık mesleğinin sürüdürülebilir tasarımdaki rolünün gelişmesi üzerine önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study discusses relevance of sustainable design from the point of view of interior architecture. It introduces two recognized sustainable building rating systems, LEED and BREEAM; and it analyses the role of interior architect within these assessment systems. Additionally, this study questions the status of interior architecture within national and international laws and regulations concerning sustainability. In light of these examinations, it suggests strategies for improving the role of interior architecture in sustainable design in Turkey.