A new suggestion for the architectural typology of Bodrum: ?four room houses?
Bodrum?un mimari tipolojisi için yeni bir öneri: ?dört odalı evler?
- Tez No: 276848
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM GÖKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Sanat Tarihi, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Art History, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, 4 odalı evlerin Bodrum'un geleneksel mimari üslupları içindeki yerini incelemiş, ve söz konusu ev tipinin Bodrum'da bugüne dek tanımlanmış olan 3 ev tipi (?musandıralı?,? kule? ve ?sakız?) dışında yeni bir üslup olarak düşünülmesini önermiştir. Bu amaçla Bodrum belediye sınırları içerisinde bulunan ve dört odalı ev tipine uygun oldukları düşünülen evlerden bazıları incelenmiş, içlerinden 4 tanesinin rölevesi alınmış ve teknik çizimleri yapılmıştır. Daha sonra, bu evlerin daha önceden tanımlanmış Bodrum evleri ile olan farkları ortaya konmuş ve neden yeni bir tip olarak düşünülmesi gerektiği tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study examines the state of four room houses in the context of traditional architectural styles of Bodrum, and proposes them as a new style excluding the previously described (?kule?, ?musandıralı? and ?sakız?) styles. For the purpose, some of the houses that are considered as four room houses have been examined and four of them have been technically drawn. Then the differentiation of the four room houses and the previously described styles has been signified, and a discussion has been made to propose them as a new style.