Bazı Umbilicaria liken türlerinden izole edilen girophoric asidin ve bu liken türlerine ait ekstrelerin antimikrobiyal ve antioksidan aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antimicrobial and antioxidant activities of gyrophoric acid isolated from some Umbilicaria species
  1. Tez No: 276857
  2. Yazar: TUBA BUÇUKOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖKHAN HALICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, Erciyes Dağı ve çevresinden toplanan Umbilicaria cinsine bağlı Umbilicaria cylindrica, U. decussata, U. leiocarpa, U. aprina var. halei, U. nylanderiana, U. virginis türlerine ait liken örneklerinden izole edilen girophoric asidin ve bu likenlere ait ekstrelerin antioksidan ve antimikrobiyal aktiviteleri bakteri ve mayalar üzerinde test edilmiştir. Ekstrelerin Folin-Ciocalteu yöntemi ile belirlenen toplam fenolik içeriklerinin 0.031-48.25 mg gallik asit/g ekstre arasında olduğu tespit edilmiştir. U. cylindrica' nın en düşük U. nylanderiana' nın en yüksek toplam fenolik içeriğe sahip olduğu bulunmuştur. DPPH yönteminde U. virginis en yüksek aktiviteyi gösterirken, U. cylindrica en düşük antioksidan aktiviteyi göstermiştir. Umbilicaria türlerine ait liken asitleri arasında en yüksek antioksidan aktiviteyi umbilicaric asit göstermiştir. Antimikrobiyal analizler için kullanılan bakteri ve mayalar Bacillus cereus RSKK 863, B. subtilis ATCC 6683, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumonia ATCC 27736, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 25213, Yersinia enterecolitica ATCC 1501, Morganella morganii bakterileri ve Candida albicans ATCC 1223 ile Saccharomyces cerevisiae BC 5461 mayalarıdır. Test edilen bakteriler arasında Umbilicaria ekstrelerine karşı B. cereus, P. aeruginosa, K. pneumoniae ve Y.enterecolitica ve C.albicans'ın en hassas B. subtilis ve S.cerevisiae'nın en dirençli olduğu görülmüştür. Umbilicaria türlerine ait liken asitlerinden umbilicaric asit en yüksek antioksidan aktiviteye sahiptir. Girophoric asite karşı en hassas olan B.cereus, K. pneumoniae ve S. aureus olurken E.coli, Y. enterocolitica, S. cerevisiae ve C.albicans direnç göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; antioxidant activities, total phenolic amounts and antimicrobial activities of gyrophoric acid isolated from the species; Umbilicaria cylindrica, U. decussata, U. leiocarpa, U. aprina var. halei, U. nylanderiana and U. virginis and the extracts which are provided by the methanol extraction are tested on bacteria and yeasts. It is determined that the total phenolic contents of the extracts by Folin-Ciocalteu method ranged from 0.031-48.25 mg gallic acid/g in the dry extracts. While U. virginis showed the highest antioxidant activity , U. cylindrica showed the least antioxidant activity in DPPH. Among the lichen acids, the highest antioxidant activity is seen in umbilicaric acid. The bacteria and yeasts used in this test are the bacteria; Bacillus cereus RSKK 863, B. subtilis ATCC 6633, Escherichia coli ATCC 25922, Klebsiella pneumoniae ATCC 27736, Pseudomonas aeruginosa ATCC 27853, Staphylococcus aureus ATCC 25213, Morganella morganii and Yersinia enterecolitica ATCC 1501; and the yeasts Candida albicans ATCC 1223 and Saccharomyces cerevisiae BC 5461. B.cereus, P. aeruginosa, K. pneumoniae, Y.enterecolitica, C.albicans were observed to be the most sensitive and B. subtilis, S.cerevisiae were the most resistant bacteria among the tested bacteria for the extracts of Umbilicaria. B.cereus, K. pneumoniae, S. aureus were observed to be the most sensitive and E.coli, Y. enterocolitica, S cerevisiae and C.albicans were resistant against the gyrophoric acid.