Polietilen yüksek tünel sera tipi kurutucuda baharatlık kırmızıbiberin kurutulması
Drying of spice red chili pepper in polyethylene high tunnel hothouse
  1. Tez No: 276881
  2. Yazar: BEKİR YELMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTEKİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kahramanmaraş'ta yürütülen bu çalışmada işletme ölçeğinde polietilen yüksek tünel bir serada baharatlık kırmızıbiberin kurutulması araştırılmıştır. Denemede kullanılan kırmızıbiber sapı çekilip, ikiye ayrılarak, tohum yuvası temizlendikten sonra kurutulmuştur. Kurutulan materyal düşey yönde 30 cm aralıklarla dizilmiş olan raflara 2, 3, 4 ve 5 kg/m2 yoğunluklarda serilmiştir. Kurutmaya raflara serilen materyalin kütlesinde beşte birlik bir azalma sağlanıncaya kadar devam edilmiştir. Ürüne fiziksel bağlı suyun uzaklaştırıldığı ilk kuruma evresinde sera içinde daha hızlı bir kuruma sağlanmıştır. Bu süre kurumanın ilk beş ile altı saatlik bölümüne denk gelir. Gün içinde en hızlı kuruma 1000 ile 1500 saatleri arasında gerçekleşmekte ve ortam sıcaklığı 55-65 oC'ye kadar yükselmektedir. Kuruma süresi açısından serada kurutulan kırmızıbiber, dış ortamda doğrudan güneş altında kurutulan ürüne göre birkaç saat daha kısa sürede kurumaktadır. Serada kurutulan ürünün en önemli üstünlüğü; dış ortamdan yalıtılmış bir ortamda temiz olarak kurutulmuş olmasıdır. Bu yolla dış ortamdan kaynaklanan her türlü bulaşma olasılığı ortadan kaldırılmış olur. Serada yapılan kurutmanın diğer önemli bir üstünlüğüde iç ortamda sıcaklığın 60 oC'ye kadar yükselmesidir. Bu sıcaklık yükselmesi kırmızıbiber depolama zararlılarının dezenfeksiyonuna önemli bir katkı sağlar. Teknik olarak ısı toplama biriminin veriminin arttırılması, sera içinde daha tekdüze hava dağılımının ve ısı korunumunun sağlanması kurutma sürecine ve kapasiteye olumlu etki yapması beklenir. Bu araştırmadan elde edilen sonuçların uygulamada iyi bir işletme yönetimi ile desteklenmesi uygun olur.
Özet (Çeviri)
In this study a farm scale polyethylene high tunnel hothouse placed in Kahramanmaraş was used to dry spice red chili pepper. For drying purpose first the green stem and core were removed manually and the material was split into two pieces. Drying facilities in greenhouse consists of five rows of shelves spaced 30 cm in vertical direction. The fleshes of red chili peppers were homogeneously spread on the shelves as a thin layer by a density of 2, 3, 4 and 5 kg/m2, respectively. Drying was continued until the crop mass on trays decreases until one fifth. As a result it was found that the drying rate in the first period of drying was very fast in hothouse where the physical bound moisture was removed. This period corresponds to the first five to six hours of drying. The fastest drying was obtained between 1000 and 1500 hours where the air temperature in hothouse rises till to 55-65°C during the day. In terms of drying time solar dried red chili pepper was dried few hours shorter than that in sun dried crop. The main advantage of hothouse is the drying of red chili pepper in clean, sealed atmosphere where the risk of infestation could be easily eliminated. Another important advantage of hothouse is the temperature increase till to 60 ºC. This temperature rise will certainly contribute to disinfection of storage pests of red chili pepper. To improve the efficiency of solar collector and to distribute the air homogeneously in hothouse will certainly contribute the drying process and capacity. The experiences gained from this research should be supported by management skills in practice.