Mucor miehei ve Pseudomonas sp. lipazlarının aktifleştirilmiş florisil desteğe glutaraldehit ve polisüksinimid üzerinden ayrı ayrı immobilizasyonu ve immobilize lipazın esterleşme reaksiyonlarında kullanımı
Immobilization of Mucor miehei and Pseudomonas sp. lipases onto florisil via glutaraldehyde and polysuccinimide and their uses in ester synthesis
  1. Tez No: 276884
  2. Yazar: DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. S. SEYHAN TÜKEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Bu çalışmada, Pseudomonas sp. ve Mucor miehei lipazlarının aktifleştirilmiş florisile glutaraldehit ve polisüksinimid ara kolları üzerinden immobilizasyonları için en uygun immobilizasyon koşulları, serbest lipaz ve 4 farklı immobilize lipazın en yüksek aktivite gösterdikleri koşullar ve kinetik parametreleri belirlenmiştir. İmmobilize lipazların sentetik aktiviteleri L-askorbil palmitat ve enantiyosaf aminoalkollerin sentezleri ve rasemik mandelik asidin asimetrik amidasyonu reaksiyonları için araştırılmıştır. Serbest ve immobilize lipazlar arasında hidrolitik aktivite açısından en yüksek katalitik etkinliğin (kkat/Km) 6,91x105 s-1M-1 olarak florisile polisüksinimid ara kolu üzerinden immobilize edilen Pseudomonas sp. lipazı için olduğu bulunmuştur. L-askorbil palmitat sentezinde tüm immobilize lipazlar için belirlenen optimum koşullarda yaklaşık %90 ürün verimine ulaşılmıştır. İmmobilize lipazların tümünün amino alkollerin kinetik rezolusyonunu %45-50 verimle ve %99 enantiyomerik aşırılıkta gerçekleştirdiği bulunmuştur. Florisile glutaraldehit ve polisüksinimid üzerinden immobilize edilen Pseudomonas sp. lipazlarının her ikisinin (R)-Mandelamid sentezini %50 verim %99 enantiyomerik aşırılıkta gerçekleştirdikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum immobilization conditions and the conditions in which free and 4 types of immobilized lipases showed their maximum activities and kinetic parameters were determined for immobilization of Pseudomonas sp. and Mucor meihei lipases onto activated florisil via glutaraldehyde and polysuccinimide spacer arms. The synthetic activities of immobilized lipases were also determined for the synthetic reactions such as L-ascorbyl palmitate synthesis and enantiopure amino alcohol synthesis and asymmetric amidation of racemic mandelic acid.It was found that the highest catalytic efficiency (kcat/Km) in terms of hydrolytic activity was determined as 6.91x105 s-1M-1 for Pseudomonas sp. lipase immobilized onto florisil via polysuccinime spacer arm among free and immobilized lipases. It was obtained about 90% yield in the synthesis of L-ascorbyl palmitate for all immobilized lipases under predetermined optimum conditions. It was found that all immobilized lipases were achieved the kinetic resolution of amino alcohols with 45-50% yield and 99% enantiomeric excess.It was determined that Pseudomonas sp. lipases immobilized onto florisil via glutaraldehyde and polysuccinimide both were achieved the (R)-Mandelamide synthesis with 50% yield and 99% enantiomeric excess.