Terkos Gölü'nde bakteriyolojik ve kimyasal (kadmiyum, alüminyum ve demir) kirlilik parametrelerinin tesbiti
  1. Tez No: 27690
  2. Yazar: HANDAN DEVELİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
51 ÖZET Bu çalışmada Terkos Gölü'ndeki kirletici etmenler araştırılmış tır. Kasım 1991 - Ekim 1992 yılları arasında yaklaşık 65 örnek üzerinde bakteriyolojik ve kimyasal kirlilik parametrelerinin analizi yapılmıştır. Bakteriyolojik çalışmalar; Çoklu Tüp Fermantasyon yöntemi, ağır metallerden kadmiyum için, Ditizon metodu, demir için 1,10 Fenantroline ve alüminyum için Aluminum metodu kullanılmıştır. Toplanan veriler değerlendirilerek çeşitli standartlarla karşılaştırılmış ve Terkos Gölünün“içme suyu kaynağı”olarak kalitesi belirlenmiş tir. Bütün bu tespitlerde APHA standart metod kuralları uygulanarak elde edilmiştir. Çoklu tüp Fermantasyon yöntemi ile elde edilen toplam ve fekal koliformlar Türkiye standartları düzeyinde normal, WHO'nun 1985 yılında belirlediği sınırların üzerinde bulunmuştur. Kadmiyum analiz sonuçlar bütün dünya standartların üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen alüminyum ve demir değerleri standartlar düzeyinde normal bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY In this study we investigated the pollutant elements in Terkos Lake. The parametrs of bacteriological and chemical pollutants were analyzed on 65 samples between Nowember 1991 - October 1992. Tube Fermantation Technique was used for bacteriological analy sis, for heavier metals, Cadmium the Dithizone method, for Aluminum Alu- minon, method, for Iron 1,10 phenanthroline method were used. The collected data was evaluated and compored with the diffe rent standards and Terkos lake was qualified as a drinking water source. Standart. Method rules are applied to all these determinations. The total and fecal coliformal results which are used for the Tube Fermantation Technique are accepted normal according to the Tur kish standards, these results are higher than the limitations set by WHO in 1985. The results of cadmium analysis are higher than all the stan dards in the world. The values for Aluminum and Iron are in normal stan dards.