Adana ve çevresinde üretilen agregaların beton üretiminde kullanılabilirlikleri
Institute of natural and applied sciences department of geological engineering
  1. Tez No: 276900
  2. Yazar: ASLIHAN GÜNEYLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında Adana bölgesinde 5 agrega işletmesinin ürettiği agregalar fiziksel ve mekanik özellikleri Beton Agregaları Standardı (TS 706 EN 12620 +A1) açısından incelenmiştir. Bu agregalar üzerinde yapılan deneylerle fiziksel ve mekanik özellikler belirlenmiştir. Böylece agregaların fiziksel özellikleri ile üretim yöntemi ve teknik donanım karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak beton için üretilen sonuç agrega üzerinde yöntem ve teknik donanımın etkileri ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, five aggregate establishments in Adana region producing aggregates were examined in terms of Turkish Concrete Aggregate Standard (TS 706 EN 12620 +A1) of physical and mechanical properties of concrete. Physical and mechanical and properties were determined by means of the experiments conducted on the aggregates. Thus, the physical and mechanical properties of aggregates were compared with the production method and technical equipment. As a result, the effects of the methods and technical equipment on final (product) aggregate produced for concrete were revealed.