Yenişehir (Mersin) kentsel alanında peyzaj mimarlığı disiplini kapsamında kentsel gönenç araştırması
The study of urban welfare in Yenişehir (Mersin) urban area within the displine of landscape architecture
- Tez No: 276901
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FARUK ALTUNKASA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Kentsel yaşam niteliği, kentin ve kent toplumunun fiziksel, sosyal ve ekonomik karakteristiklerinin belirlediği bir durumdur. Fiziksel karakteristikler kentsel altyapı ve sosyal donatı alanlarını içermektedir. Bu donatılar kapsamındaki aktif yeşil alanlar Peyzaj Mimarlığı çalışma alanları bağlamında büyük önem taşımaktadır. Aktif yeşil alanların kentsel birimlerde kişi başına değeri yanında kullanıcıya olan uzaklıkla ilişkilendirilmiş dağılımı, fiziksel açıdan kentsel yaşam niteliğinin yani kentsel gönencin önemli bir belirleyicisidir. Bu çalışma Mersin Yenişehir ilçesinde aktif yeşil alan olanaklarının (parklar, çocuk bahçeleri, spor ve oyun alanları) verimliliğini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Aktif yeşil alan varlığı kişi başına değerler olarak ve mahalleler düzeyinde elde edilmiş ve endekslenmiştir. Her mahalle için aktif yeşil alan olanaklarının verimliliği, mahalle merkezleri arasındaki uzaklıklar ve herhangi bir aktif yeşil alan ile ona en uzak konut arasındaki uzaklık temel alınarak hesaplanmıştır. Böylece her mahalle için etkinlik değişme değerleri elde edilmiştir. Etkinlik değişme değerleri etkin aktif yeşil alan olanaklarının belirleyici olarak alınmıştır. Ulaşılan bulgular, aktif yeşil alanların mahallelere göre dengeli bir dağılım göstermediğini ortaya koymaktadır. Aktif yeşil alan varlığı yetersiz olan mahallelerde yaşayan kullanıcılar, diğer mahallerdeki aktif yeşil alan olanaklarını kullanabildikleri için bu mahallerdeki olanakların verimlilikleri azalmaktadır. Bu bağlamda kentsel yaşam niteliği fiziksel karakteristik kapsamında aktif yeşil alanların etkinliği belirlenmesi ve Mersin Yenişehir İlçesi koşullarında denenerek bu konudaki eksikliklerin giderilmesine katkı sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The urban life quality is specified by the physical, social and economical characteristics of the city and the city society. Physical features include urban infrastructure and social facilities/recreational facilities. Of these facilities, the active green spaces are of great importance considering the studying scope of the Landscape Architecture. The active green spaces per head as well as its general distribution related to distance from its users is an important indicator of urban life quality, that is, urban welfare in physical terms. This study aimed determining the effectiveness of active green space opportunities (parks, children?s gardens, sport and playgrounds) in Yenişehir. Active green spaces were obtained and indexed as the values of per person and at the level of neighbourhoods. The efficiency of the green space facilities for each neighbourhood was calculated using the distances between neighbourhood centres as well as the distances between any given green space facility and the most remote residential unit. Thus, the effectiveness change values were gained for each neighborhood. The changing values of effectiveness were used as a determinant of effective active green space opportunities. It was found that green space facilities are not distributed fairly among the neighbourhoods. The people living in the districts without satisfactory facilities may attempt to benefit from those found in other districts, which reduces the efficiency of the subjected facilities. In this study, it was aimed to determine the efficiency of green space facilities in terms of urban life quality and physical characteristics and to contribute to the decrease of the inefficiencies by trying in Yenişehir, Mersin.