Cumhuriyetten günümüze Mersinli şair ve yazarlar
Poet and writers from Mersin from the republic to today
- Tez No: 491365
- Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN ÇIBLAK COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
“Cumhuriyetten Günümüze Mersinli Şair ve Yazarlar”adlı çalışmada Mersin ili sınırları içerisinde doğmuş ya da Mersin'e yerleşerek kendisini Mersinli kabul etmiş şair ve yazarlar üzerinde durulmuştur. Çalışma Mersin merkez olmak üzere Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar ve Yenişehir ilçeleri ile sınırlandırılmıştır. Bu çalışmada Mersin'deki şair ve yazarlar, eserleriyle birlikte ele alınıp incelenerek aslında edebiyat dünyasının temsilcileri ile onların yaşadıkları kent arasındaki ilişkinin ortaya çıkartılması ve bu ilişkinin kent kültürü üzerindeki rolünün belirlenmesi hedeflenmiştir. Bunun için öncelikle literatür taraması yapılarak şu an hayatta olmayan temsilciler tespit edilmiş, akabinde Mersin'deki edebiyat ve kültür dernekleri aracılığıyla yaşayan şair ve yazarlar belirlenmiştir. Hayatta olan şair ve yazarların, hayatları, sanatçı kimlikleri ve eserleri gözlem ve görüşmeler yoluyla, ayrıca mevcut yazılı kaynaklar aracılığıyla tespit edilmiştir. İncelemeye alınan şair ve yazarlar, biyografik yöntemle tanıtılmış, eserleri arasından seçilen örnekler; biçim, içerik açısından tahlil edilmiştir. Böylelikle bir kentin sahip olduğu tarihi, coğrafi ve kültürel özelliklerinin içinde yetiştirdiği şair ve yazarlara etkisi, aynı zamanda söz konusu edebiyat temsilcilerinin yaşadıkları kente etkisi üzerine tespitlerde bulunulmuştur. Böylece bütünsel bir bakışla Mersin ve ilçeleri odak noktası yapılarak söz konusu edebi eserlerin ve temsilcilerinin Mersin kültürü üzerindeki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The poet and writers who were born in the Mersin province borders or who settled in Mersin and accepted themselves as domestic were mentioned in the study entitled“Poet and Writers From Mersin From The Republic To Today”. The study is limited to Anamur, Aydıncık, Bozyazı, Çamlıyayla, Erdemli, Gülnar, Mezitli, Mut, Silifke, Tarsus, Toroslar and Yenişehir districts in Mersin. In this study, the poets and authors of Mersin were examined with their works in order to determine the relationship between the representatives of literary world and the city they lived in and to determine the role of this relationship on urban culture. For this, firstly the literature was searched and the representatives who were not alive at the moment were identified and then the poets and authors who were living through the literary and cultural associations in Mersin were determined. The identities and works of poets and writers who are alive have been identified through observations and interviews, as well as through existing written sources. The poets and authors who are taken into consideration are introduced with biographical method, selected samples from their works; form, and content. Thus, the influence of the city on the poets and writers whom it has cultivated in its historical, geographical and cultural characteristics and on the influence of the literary representatives in the city were also determined. Thus, with a holistic view, the focus of Mersin and its districts has been tried to put forward the influence of literary works and their representatives on Mersin culture.