Köşk Höyük Roma Dönemi toprak dolgu/çökel kesitinin (profilinin) horizonlarında pedojenik oluşum ve arkeometrik olguların araştırılması
An archaeometric and pedogenic study of the Roman Köşk Höyük Mound land fill/sediment/soil profile
  1. Tez No: 276904
  2. Yazar: ELİF DAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM KAPUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeometri, Archaeometry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada Niğde İli, Bor İlçesi'ne bağlı Bahçeli Beldesi'nin kuzeydoğusunda yer alan Köşk Höyük'te yapılan kazılarda ortaya çıkarılmış Erken Kalkolitik ve Roma Dönemi Katmanlarından alınan toprak örneklerinde X-ışını Difraksiyonu, Tarama Elektron Mikroskobu (SEM) ve Fiziksel-Kimyasal Analizler yapılmıştır. Köşk Höyük Roma kesitinden alınan örneklerde yapılan arkeometrik ölçümler sonucunda paleo-çevre (insan yaşam katmanı) ve toprak oluşumu ile harç malzemeleri olguları ortaya konulmuştur. Ayrıca, çalışmada izlenen arkeometrik yaklaşımın, Türkiye'de yaygın olan kazı alanlarının çoğunluğunda, güçlü bir araç olarak, uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
X-ray diffraction, scanning electron microscopy (SEM) and physical-chemical analyses were conducted on soil/sediment/mortar samples collected from the Köşk Höyük (Köşk Mound) dated to the Chalcolithic and the Roman period, located at the Nigde Province, Bor County of the Bahçeli District . The study conducted on the soil horizons/sedimentary layers/mortars aimed to shed light on the pedogenesis and archaeometric research parameters i.e., the palaeo-environmental and palaeo-use (living floors) implications of the mound. The archaeometric approach implemented in this study is recommended as a powerful tool in revealing unknown questions in other excavation sites in Turkey.