Lactuca sativa bitkisi kullanılarak bor konsantrasyonu yüksek suların arıtılabilirliğinin araştırılması
Researching of clarificationalbility of waters with high concantration of boron by using Lactuca sativa
  1. Tez No: 276905
  2. Yazar: SEVİM MİÇİLLİOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ZAİMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, bor toksisitesine karşı duyarlı olan bitkiler yardımı ile yüksek bor konsantrasyonuna sahip sulardan bor giderim kapasitesi, bitkisel arıtım yöntemi kullanılarak araştırılmıştır. Sulardan Bor giderimi, Lactuca Sativa (7 kule cinsi marul) bitkisi kullanılarak farklı konsantrasyonlarda hazırlanmış H3BO3 (Borik asit) içeren sentetik atık suyun bitkilere verilmesi ile incelenmiştir. Çalışmada öngörülen sentetik atık suyun Bor konsantrasyonları 0,5 ppm, 2 ppm, 7 ppm, 15 ppm, 25 ppm olarak hazırlanmıştır ve çalışma 25 gün devam etmiştir. Çalışma sonunda bitkiler yetiştirildikleri ortamdan alınarak kök ve üst kısım olarak ayrılmış ve bitkilerin gelişimi, verimlilikleri ve bünyelerine almış oldukları bor miktarları belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, with the help of the plants that are sensitive to boron toxicity in waters with high boron concentration of boron removal capacity, phytoremediation method was investigated. Removing boron from water was examined by watering of plants with synthetic waste water that preparated by using different concentrated of H3BO3 (boric acid) which Lactuca sativa (7 tower type lettuce) plants was prepared using containing plants. Synthetic waste water is foreseen in the study, concentrations of boron 0.5 ppm, 2 ppm, 7 ppm, 15 ppm, 25 ppm were prepared and has continued to work 25 days. At the end of the study, plants were grown, the environment and the plants taking root and the upper part is devoted to the development, productivity and the structure of boron amounts are determined they had taken.