Dondurmalarda Listeria spp. varlığının klasik ve moleküler yöntemle saptanması
Detection of Listeria spp. from ice-cream by classical culturel methods and molecular methods
- Tez No: 276906
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Listeria türleri çevreye geniş ölçüde yayılabilen, buzdolabı sıcaklığında gelişebilen, soğutma, dondurma, ısıtma ve kurutma işlemleri gibi olumsuz koşullar altında bile canlılığını koruyabilen, dondurmada bulunma riski diğer patojenlere göre daha yüksek olan halk sağlığı açısından önemli bir patojendir.Bu çalışmada, Çukurova bölgesinde faaliyet gösteren 4 farklı pastaneden 16 örnek, 10 küçük ölçekli imalathaneden 40 örnek ve 1 firmaya ait 4 paketli hazır dondurma olmak üzere toplam 30 adet sade ve 30 adet çeşnili dondurma kullanılmıştır. Bu örnekler, Listeria spp. varlığı açısından incelenmiştir.Klasik kültürel yöntem ile bu araştırmada incelenen 60 adet dondurma örneğinin 8'inden (oransal olarak % 13) Listeria spp. şüpheli koloniler izole edilmiştir. Listeria spp. şüpheli kolonilerin microbact test kiti kullanılarak biyokimyasal tanımlamaları ve PCR ile moleküler tanımlamaları yapılmıştır ve sonuç olarak örneklerde Listeria türlerine rastlanmamıştır.Moleküler yöntem ile Listeria izolasyon sonucu da negatif bulunmuştur. Listeria spp. türlerinin izolasyonu ve tanımlanmasında klasik yöntem ile moleküler yöntemin birlikte çalışılmasının bulunan sonuçların değerlendirilmesi açısından etkisi başarılı bulunmuştur
Özet (Çeviri)
Listeria spp. are widespread pathogens important for human health. They grow easily at refrigerator temperature, resistant to chilling, heating and drying process and they can exist in ice-creams more than the other pathogens.In this study a total of 60 ice-cream samples (30 plain and 30 flovoured) belong to different 4 pastry-shop (16 samples), 10 small plants (40 samples), and 1 brand (4 samples) in Çukurova region. These samples were examined for Listeria spp.Listeria suspicious colonies were isolated from 8 samples of 60 by classical culturel mthod. The Listeria suspicious colonies were determined by microbact kit for biochemical properties and PCR for molecular identification.As a result, it was observed that there were no Listeria spp in ice-cream samples. It was found that Listeria isolaton was negative by molecular method, too.Moreover, it was found that to study both classical culturel and molecular methods together for isolation and identification of Listeria spp. was more successful,for evaluation the results.