Dondurmalardan Listeria spp.' lerin izolasyonu ve tanımlaması üzerine bir araştırma
A research on the isolation and identification of Listeria spp. in ice-cream samples
- Tez No: 283265
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Food Engineering, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Düşük sıcaklıklarda üreyebilmeleri, dondurma üreten işletmelerde varlığıyla sıkıntı yaratan Listeria spp.'ler, aynı zamanda ortamda az olmaları nedeniyle de izolasyonları zor olan bakterilerdendir.Bu araştırmada, Adana ilinde faaliyet gösteren 4 farklı pastaneden 16 örnek, 10 küçük ölçekli imalathaneden 40 örnek ve 1 firmaya ait 4 paketli hazır dondurma örneği olmak üzere toplam 30 adet sade ve 30 adet çeşnili dondurma örneği çalışılmıştır. Listeria izolasyonunda iki farklı klasik kültürel yöntem (FDA ve ISO 11290-1) ve iki farklı seçici zenginleştirme besiyeri (Oxford Agar ve PALCAM Agar) kullanılmıştır.FDA metodu ile yapılan izolasyonda 8 plakta (3 plak sade dondurma örneklerinden, 5 plak meyveli dondurma örneklerinden), ISO metodu ile yapılan izolasyonda ise 13 plakta (7 plak sade dondurma örneklerinden, 6 plak meyveli dondurma örneklerinden) Listeria spp. şüpheli koloniler bulunmuştur.ISO 11290-1 metodunda Listeria spp. şüpheli koloniler bulunan 13 plağın 7'si PALCAM Agar'dan, 6'sı da Oxford Agar'dan elde edilmiştir. FDA metodunda Listeria spp. şüpheli koloniler bulunan 8 plağın 5'i PALCAM Agar'dan, 3'ü ise Oxford Agar'dan elde edilmiştir. Toplamda PALCAM Agar'dan 12 plaktan, Oxford Agar'dan ise 9 plaktan Listeria spp. şüpheli koloniler elde edilmiştir.Biyokimyasal tanımlamalar ve Microbact 12L tanımlama testi sonucunda şüpheli kolonilerin hiç birinin Listeria spp. olmadığı görülmüştür. Çalışılan örnekler Listeria spp. açısından temiz bulunmuştur.Bu çalışmada Listeria spp. izolasyonunda sıklıkla görülen sahte pozitif sonuçlara rastlanmıştır. İnhibisyon amacıyla kullanılan seçici katkılara rağmen PALCAM Agar ve Oxford Agar' da tipik Listeria spp. görüntüsü veren refakatçi bakterilerin gelişmesi engellenememiştir. Ayrıca bazı plaklarda büyük koloniler gelişimi sonucu sahte negatif sonuçlar alınmış olma ihtimali de değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Listeria species are able to grow up in cold enviroments and cause harm in ice cream production facilities, they are also difficult to isolate due to their existance in small amounts in the enviroment.16 samples from 4 patisseries, 40 samples from 10 small plants and 4 packs ice-creams from 1 firm in Adana provience; in total of 30 plain and 30 flavor ice-cream samples have been used in this research. FDA and ISO 11290-1 classical isolation methods and selective enrichment plates Oxford Agar and PALCAM Agar have been used in isolation process.Listeria spp. suspected colonies have been found in 8 plates (3 for plain ice cream samples, 5 for fruit ice cream samples) and 13 plates (7 for plain ice cream samples, 6 for fruit ice cream samples) by FDA and ISO isolation methods, respectively.The suspected colonies in 7 of 13 plates which were found with ISO 11290-1 method were isolated with PALCAM Agar and 6 of them were isolated with Oxford Agar. The suspected colonies in 5 of 8 plates which were found with FDA method were isolated with PALCAM Agar and 3 of them were isolated with Oxford Agar. Totally, we came across with 12 plates on which that have suspected Listeria spp. colonies were found with PALCAM Agar and 9 plates on which that have suspected Listeria spp. colonies were found with Oxford Agar.It was found that none of samples were Listeria spp. after biochemical identifications and Microbact 12L identification test.False positive results occur frequently in Listeria spp. isolation and so does in this research. Despite the selective ingridents that had been used for inhibition, grown of competitive flora which look like typical Listeria spp. image in PALCAM Agar and Oxford Agar couldn?t be inhibited. Moreover the possibility of obtaining fake positive results because of grown of large colonies in some plates has also been considered.