Kayseri ilinde satışa sunulan dondurmaların listeria spp. varlığı yönünden incelenmesi
Detection of listeria spp. in ice cream samples retailed in kayseri city of turkey
- Tez No: 247578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER GÖNÜLALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma Kayseri ilinde üretimi yapılan ve pastane ile dondurmacılarda ambalaj malzemesi kullanılmadan açıkta satışa sunulan dondurmalarda Listeria spp. varlığını ortaya koymak amacıyla yapıldı. Çalışmanın materyalini 25'i sade, 25'i meyveli olmak üzere toplam 50 adet dondurma örneği oluşturdu. Dondurma örneklerinde Listeria monocytogenes varlığına ilişkin inceleme, ISO 11290-1/A1-2004'da önerilen izolasyon prosedüründe belirtilmiş olan yönteme göre yapıldı. İzolasyonu yapılan Listeria spp. izolatları, biyokimyasal yöntemlerle tür düzeyinde identifiye edildi. Elde edilen izolatların microbact test kiti kullanarak yapılan biyokimyasal test sonuçlarına göre; 25 sade dondurma örneğinden 6 tanesinin (%24), 25 adet meyveli dondurma örneğinin 3 tanesinin (%12) listeria türleri ile kontamine olduğu belirlendi. Sade dondurma örneklerinin üç tanesinin (%12) sadece L.monocytogenes, iki tanesinin (%8) L.monocytogenes ve L.ivanovii, bir tanesinin ise (%4) L.ivanovii ve L.grayi ile kontamine olduğu belirlendi. Meyveli dondurma örneklerinin bir tanesinin (%4) sadece L.monocytogenes, bir tanesinin (%4) L.monocytogenes ve L.seeligeri, bir tanesinin ise (%4) L.monocytogenes ve L.grayi ile kontamine olduğu sonucuna varıldı. Yapılan istatistiksel değerlendirmede sade ve meyveli dondurmalarda Listeria spp. varlığı yönünden önemli bir farkın olmadığı (p>0.05) sonucuna varıldı.Çalışmada elde edilen verilere göre, dondurma örneklerinin alındığı pastane ve dondurmacıların satışa sunmuş olduğu dondurmaların Listeria türleri ile kontamine olduğu belirlendi. Kayseri ilinde açıkta satışa sunulan dondurmalarda Listeria türlerinin varlığının, risk grubunda yer alan tüketiciler ve halk sağlığı bakımından bir tehlike olarak değerlendirilmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate Listeria spp. contaminations in ice cream samples sold openly (in small portions exposed to the open air) at retail markets in Kayseri city of Turkey. For this study, total of 50 ice cream samples (25 fruit ice cream and 25 vanilla ice cream) were analyzed. Ice cream samples were examined as recommended by Listeria monocytogenes detection method of ISO 11290-1/A1-2004. Obtained isolates were identified at spp. level with Microbact test kit.Of the 25 vanilla and 25 fruit ice creams examined, six (24%) and three (12%) samples gave positive result for Listeria spp. respectively. The results yielded that 3 (12%), 2 (8%) and 1 (4%) of the vanilla ice cream samples were found to be contaminated with only L.monocytogenes, both L.monocytogenes and L.ivanovii and both L.ivanovii and L.grayi respectively. In addition, one (4%) out of 25 fruit ice cream samples was found to be contaminated with only L. monocytogenes, one (4%)with both L.monocytogenes and L.seeligeri and one (4%) with both L.monocytogenes and L.grayi.There were no statistically significant difference (p>0.05) between vanilla and fruit ice cream groups for presence of Listeria spp.The results of this study indicated that, considering Listeria spp. contamination, ice creams sold at retail at patisserie and ice cream sellers may pose potential risk for public health especially for susceptible people.