Çeçil peynirinin özellikleri üzerine pastorizasyon işleminin ve salamura tuz oranının etkileri
The effects of pasteurization process and different brine concentrations on the properties of cecil cheese
- Tez No: 276907
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, hem çiğ sütten hem de pastörize sütten Çeçil peyniri üretilerek, farklı konsantrasyonlardaki salamuralarda (% 10, % 12, % 14'lük) 15 gün boyunca bekletildikten sonra vakum ambalajlanarak depolanmıştır. Depolamanın 1., 15., 45. ve 90. günlerinde, peynir örneklerinin bazı fiziksel, kimyasal ve duyusal özellikleri incelenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; pastörize sütten üretilen Çeçil peynirlerinin pH değerleri çiğ sütten üretilenlere göre daha düşük değerler almıştır. Çeçil peynirlerinin pH değerleri üzerine pastörizasyon işleminin etkisi depolamanın 1., 15. ve 45.
Özet (Çeviri)
In this research, Çeçil cheeses were produced from both raw and pasteurized milk and brined in different concentrated (10 %, 12 %, 14 %) brine solutions for 15 days, vacuum packaged and stored. Some physical, chemical and sensory properties of Çeçil cheese were investigated at 1., 15., 45. and 90. days of storage period. According to results; pH values of Çeçil Cheeses which is produced from raw milk are lower than those produced from pateurized milk. The effect of pasteurization on pH values at 1., 15. and 45.