Termik santral uçucu külünün atıksulardan arsenik uzaklaştırmada etkinliğinin araştırılması
The use of power plant fly ashes for removal of arsenic from wastewaters
  1. Tez No: 276922
  2. Yazar: RAZİYE YASEMİN İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY BAYAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada farklı fiziksel ve kimyasal özelliklere sahip termik santral uçucu külleri (Afşin-Elbistan, Seyitömer ve Soma) kullanılarak As(V)'in sulu çözeltilerden adsorbsiyonuna ortam pH'ının, çalkalama süresinin, adsorban dozunun ve uçucu kül tipinin etkileri incelenmiştir. Uçucu külün etkinliği ticari adsorban olarak yaygın kullanım alanına sahip toz aktif karbon ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca elde edilen veriler, Langmuir ve Freundlich adsorpsiyon izotermlerine göre değerlendirilmiştir.Deneysel bulgular optimum arsenik adsorbsiyonu için gerekli ortam başlangıç pH değeri Afşin-Elbistan, Soma ve toz aktif karbon için 6, Seyitömer uçucu külü için 5, temas süresinin 420 dk ve adsorbans miktarının 20 g/L olduğu saptanmıştır. Bu optimum koşullarda yapılan testlerde Afşin-Elbistan uçucu kül kullanıldığında arsenik giderim verimi %71, Soma uçucu külü için %74, Seyitömer uçucu külü için %80 ve toz aktif karbon için ise %87 olarak tespit edilmiştir.Deneysel verilerin adsorpsiyon izotermlerine göre değerlendirilmesi sonucunda kullanılan tüm adsorbanların Langmuir izotermine daha iyi uyduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of As(V) from wastewaters onto different power plant fly ashes having different physical and chemical properties, obtained from Afşin-Elbistan, Seyitömer and Soma, was examined as a function of initial pH, contact time and adsorbent concentration. Effectiveness of fly ash was compared with a commercial activated carbon. In addition, obtained data were corrected using the linear form of Langmuir and Freundlich equations.Experimental data showed that optimum pH for Afşin-Elbistan, Soma fly ashes and activated carbon was 6, for Seyitömer fly ash was 5 for the highest adsorption of As(V). The equilibrium conditions were reached about 7 hour shaking time at optimum pH for all adsorbents.The maximum arsenic removal for all fly ash types (Afşin-Elbistan, Seyitömer, Soma) and activated carbon was found 71%, 74%, 80% and 87%, respectively. The adsorption data were better fitted to the Langmuir isotherm since the correlation coefficients for Langmuir isotherm were higher than that for the Freundlich isotherm.