Sabinene'in RAPD/PCR yöntemi ile genotoksisitesinin araştırılması
Detection of genotoxic effects of Sabinene using RAPD/PCR method
- Tez No: 276926
- Danışmanlar: PROF. DR. EYYÜP RENCÜZOĞULLARI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Genetik, Biotechnology, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Sabinene'in erkek ve dişiden alınan insan periferal lenfositlerinde genotoksik etkisini belirlemek amacıyla yapılan bu çalışmada, sabinene'nin 13, 26 ve 52 µg/ml'lik dozları 24 ve 48 saatlik muamele sürelerinde denenmiştir. Sabinene'in genotoksik etkisi, RAPD-PCR (Randomly Amplified Polymorphic DNA) metoduyla rastgele dizayn edilmiş 10 bazlık 10 primer kullanılarak belirlenmiştir.Sabinene muamelesiz kontrol ile karşılaştırıldığında tüm dozlarda farklı bandların oluşumununu istatistiki bakımdan önemli derecede değiştirirken, DMSO ile mukayese edildiğinde ise sabinene farklı bandların oluşumunu değiştirmemişitir. Sabinene sadece en yüksek dozda (52 µg/ml) ve 48 saat muamele edilen kültürde band sayısını hem kontrola hem de çözücü kontrola nazaran önemli derecede değişitirmişitir. Bu değişimin pozitif kontrol kadar olduğu saptanmıştır. Bu durum sabinene'in düşük dozlarda genotoksik olmadığını fakat yüksek dozda kullanılması durumunda genotoksik olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study, the genotoxic effects of sabinene were investigated in human lymphocytes treated with 13, 26 and 52 µg/ml concentrations for 24 and 48 hours treatment periods. The genotoxicity of sabinene was examined by using Randomly Amplified Polymorphic DNA marker system. For this study, 10 primers consist of 10-mer designed randomly were used.Sabinene changed the number of new bands when compared with untreated control while it did not change the new band profile when compared with DMSO control. At the highest concentration (52 µg/ml) for 48 hours treatment period, sabinene significantly induced the new bands when compared with both untreated and DMSO controls. Therefore, it could be concluded that sabinene had no genotoxic effect at lower concentrations, in contrast sabinene might be poses a genotoxic risk when used at the higher concentrations.