Tümör hücrelerinde aminoasil+tRNA sentetaz aktivitesinin incelenmesi
  1. Tez No: 27693
  2. Yazar: MELİKE AVŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. S. AYŞE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
41 VI. ÖZET Bu çalışmada kolon kanseri tanısı konulmuş hastaların normal ve tümör dokularında metiyonil-tRNA sentetaz enziminin etkisi karşılaştın İm ıştır. Dokular homojenize edildikten sonra hazırlanan maya tRNA'sı kullanılarak aktivite testi çalışılmış daha sonra dokulardaki protein miktarları Lowry yöntemi ile saptanmıştır. Spesifik aktivite sonuçları patolojik raporlarla karşılaştırıldığında aralarında beklenildiği gibi bir korelasyon olduğu gözlenmiştir. Çalışılan doku örnekleri SDS poliakrilamit gel elektroforezi ile incelenmiş ve dansitometrik analizleri yapılarak belli protein bantlarında özel artış olup olmadığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
42 VII. SUMMARY In this study met-tRNA synthetase levels in colon tumorous tissues of patients diagnosed colon carcinoma have been compared with their levels in normal colon tissues. Following homogenisation ; AARS activity has been studied by using yeast tRNA. Later, quantity of protein has been detected with Lowry method. When results of specific activities were compared to the pathological reports a correlation has been observed as expected. The studied tissue samples were examined in SDS-PAGE and were analyzed densitometrically to demonstrate significant increases at specific protein bands.