Ökaryot elongasyon faktörü 2(EF-2)'nin farklı dokularda eldesi ve miktarlarının karşılaştırılması
- Tez No: 27692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİ KAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
5. ÖZET Bu çalışmada ökaryotlarda protein sentezinin uzama evresinde etkin olan elongasyon faktörü 2 (EF-2) sıçan karaciğer, dalak ve beyin dokulardan amonyum sülfat kesimlemesi, DE-52 kolon kromatoğrafisi ve P-1 1 kolon kromatografisiyle kısmen saflaştırılmıştır. Saflaştırma verimleri kıyaslandığında karaciğer dolusunu EF-2 eldesi için en uygun durum olduğu gözlenmiştir. Ayrıca elde edilen EF-2 miktarı ve toplam protein miktarı açısındanda karaciğer dokusunun dalak ve beyin dokusuna kıyasla üstün olduğu belirlenmiştir. Saflaştırma sürecinde EF-2 miktarı EF-2'nin ADP-ribozillenme reaksiyonu izlenerek saptanmış, farklı kesimler elektroforetik analizi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, S-100 kesimlerinde EF-2'nin fosforillenme etkinliği incelemiştir, izlenen saflaştırma işlemleri arasında DE-52 kolon kromatografisiyle en yüksek saflaştırma katsayısı elde edilmiştir. Saflaştırma katsayısı karaciğer, dalak, ve beyin için sırasıyla 4350, 2200, ve 180 olarak belirlenmiştir. 41
Özet (Çeviri)
6. SUMMARY Eukaryotic elongation factor (EF-2) which has an important function in the elongation step of protein sy nthesis has been partially purified from rat liver, spleen and brain extracts by ammonium sulfate preapitation, DE-52 and P-1 1 chromatography. Liver proved to be superior to spleen and total protein recovery. The amount of EF-2 was determined by the ADP-ribosylation reaction of EF-2. EF-2 recovery was also assessed by SDS-polyacrylamide gel electrophoresis of purified fractions and the incorporation of 32P ATP into S-100 extracts. 42