A novel transformation model for deployable scissor-hinge structures
Yayılabilir makas strüktürler için yeni bir şekil değiştirebilme modeli
  1. Tez No: 276949
  2. Yazar: YENAL AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ALİZADE, YRD. DOÇ. DR. KORAY KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tezin temel amacı; yayılabilir makas strüktürlere şekil değiştirebilme esnekliği sağlayabilecek bir analitik tasarım ve uygulama çerçevesi önermektir. Bugün dünyadaki mevcut şekil değiştirebilen ve yayılabilen strüktürler incelendiğinde görülecektir ki, bütün bu strüktürler sadece tanımlanmış iki form arasında, yine sadece tanımlanmış kayma, dönme veya katlanma gibi hareketler yardımıyla şekil değiştirmektedir. Ayrıca; bu sistemlerde her ne kadar dönme, kayma gibi hareketler söz konusu olsa da, aslında strüktürün temel formunda bir değişiklik olmamaktadır. Yani, bu strüktürler gerçekte şekil değiştirmemektir. Literatürdeki bu eksiği kapatmak için bu tez, çeşitli tek ve çift eğrilikli formları oluşturabilecek esneklikte, yeni bir makas sistemi önermektedir. Bu yeni sistemin kilit noktasını ise değiştirilmiş makas-benzeri eleman oluşturmaktadır. Bu eleman sayesinde önerlen makas strüktürü, geçtiği açıklığın uzunluğunu değiştirmeden, çok farklı şekillere dönüşebilme kabiliyeti kazanmaktadır. Tezde, hem bu yeni geliştirilmiş elemanın, hem de onun oluşturduğu makas strüktürün şekil değiştirebilme kapasitesi, geometrisi, kinematik ve statik analizleri kapsamlı bir şekilde anlatılmıştır. Çalışmada, araştırma yöntemi olarak simulasyon ve modelleme kullanılmıştır. Önerilen makas strüktür; bilgisayar simulasyonları, animasyonlar ve çeşitli prototip çalışmaları ile geliştirilmiş, sistemin kinematik ve strüktürel davranışları yine bilgisayar ortamında ve prototipler yardımıyla yapılan analizlerce değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Primary objective of this dissertation is to propose a novel analytical design and implementation framework for deployable scissor-hinge structures which can offer a wide range of form flexibility. When the current research on this subject is investigated, it can be observed that most of the deployable and transformable structures in the literature have predefined open and closed body forms; and transformations occur between these two forms by using one of the various transformation types such as sliding, deploying, and folding. During these transformation processes, although some parts of these structures do move, rotate or slide, the general shape of the structure remains stable. Thus, these examples are insufficient to constitute real form flexibility. To alleviate this deficiency found in the literature, this dissertation proposes a novel transformable scissor-hinge structure which can transform between rectilinear geometries and double curved forms. The key point of this novel structure is the modified scissor-like element (M-SLE). With the development of this element, it becomes possible to transform the geometry of the whole system without changing the span length. In the dissertation, dimensional properties, transformation capabilities, geometric, kinematic and static analysis of this novel element and the whole proposed scissor-hinge structure are thoroughly examined and discussed. During the research, simulation and modeling have been used as the main research methods. The proposed scissor-hinge structure has been developed by preparing computer simulations, producing prototypes and investigating the behavior of the structures in these media by several kinematic and structural analyses.