Preparation, characterization of enzyme immobilized membranes and modeling of their performances
Enzim immobilize edilmiş membranların hazırlanması, karakterizasyonu ve performanslarının modellenmesi
- Tez No: 276950
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YEMENİCİOĞLU, PROF. DR. SACİDE ALSOY ALTINKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tezin amacı, ürenin etkili bir şekilde uzaklaştırılması için aktif ve kararlı üreaz (URE) immobilize edilmiş membranlar hazırlamak ve performanslarını basınç altında tahmin etmektir. Üreaz enziminin kimyasal (N-etil-N'-(3-dimetilaminopropil) karbodiimid hidroklorür (EDC) ve N-hidroksisukkinimid (NHS) bağlayıcı çifti yardımı ile) ve fiziksel (layer-by-layer self assembly metodu ile) immobilizasyonu için ticari olarak ultrafiltrasyon amaçlı kullanılan isimleri Poly (akrilonitrile-co-sodyum metalil sulfonat) kopolimeri (AN69) ve polietilenimine (PEI) kaplanmış AN69 olan iki membran kullanılmıştır. Fiziksel immobilizasyon yönteminde (pH 7.4) polielektrolit (PEI ve CHI) tiplerinin üreaz immobilizasyon aktivitisine etkisi, üreazın polielektrolit üzerine (AN69-PEI-URE veya AN69-CHI-URE) veya bunların arasına (AN69-PEI-URE-PEI veya AN69-CHI-URE-CHI) sandvic formda tutturularak hazırlanmasıyla incelenmiştir. Sonuçlar, AN69 membranlarına immobilize edilen üreaz miktarlarının benzer olduğunu ve kimyasal yöntemle immobilize edilmiş üreaz (AN69-C-URE) miktarına göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Maksimum reaksiyon hızı AN69-PEI-URE membranıyla elde edilirken, depolama süresi boyunca maksimum kalıntı aktivite AN69-C-URE membranıyla elde edilmiştir. Dinamik koşullarda, ticari ve üreaz immobilize edilmiş membranların hidrolik geçirgenlikleri benzer değerlerde bulunmuştur ve en yüksek üre dönüşümü AN69-PEI-URE-PEI membranıyla elde edilmiştir. 450 dakika basınç altındaki filtrasyon sonunda AN69-C-URE membranının katalitik aktivitesi tamamen korunmuştur. Geliştirilen matematiksel model deneysel filtrasyon verilerini oldukça iyi bir şekilde doğrulayabilir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis study is to prepare active and stable urease (URE) immobilized membranes for the efficient removal of urea and to predict the performances of these membranes under pressure. Two commercially available ultrafiltration membranes namely Poly (acrylonitrile-co-sodium methallyl sulfonate) copolymer (AN69) and polyethyleneimine (PEI) deposited AN69 membranes (AN69-PEI) were used as supporting materials on which urease is immobilized by means of physical adsorption using layer-by-layer self assembly method or chemical attachment using N-ethyl-N?-(3-dimethylaminopropyl) carbodiimide hydrochloride (EDC) and N-hydroxysuccinimide (NHS) coupling agents as a zero crosslinker. During physical immobilization (pH 7.4), the effect of polyelectrolyte type on the activity of immobilized urease was compared between PEI and chitosan (CHI) cationic polyelectrolytes where urease was located either on top of the polyelectrolyte layer (AN69-PEI-URE or AN69-CHI-URE) or between two polyelectrolyte layers in a sandwiched form (AN69-PEI-URE-PEI or AN69-CHI-URE-CHI). The results reveal that the amount of urease immobilized on AN69 membranes are similar and slightly higher than the amount adsorbed on the activated AN69 surface by chemical attachment (AN69-C-URE). The maximum reaction rate was observed with AN69-PEI-URE membrane while the maximum retained activity during storage time was determined with AN69-C-URE membrane. Under dynamic conditions, the hydraulic permeabilities of the commercial and urease immobilized membranes were found similar and the highest urea conversion was achieved with the AN69-PEI-URE-PEI membrane. At the end of 450 minutes of filtration under pressure, the catalytic activity of AN69-C-URE membrane was completely preserved. The mathematical model developed can correlate the experimental filtration data quite well.