Spontaneously-developed inner city technology precincts: Case of Izmir
Kendiliğinden gelişen kentiçi teknoloji bölgeleri: İzmir örneği
- Tez No: 276956
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORAY VELİBEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
90'lı yılların sonlarına doğru bilgi olgusu; sermaye, çalışan ve arsa gibi üretim olgularının yanında yer almaya başlamıştır. Değişen kentsel ve ekonomik eğilimler, teknoloji geliştirme bölgelerinin gelişim süreçlerini de etkilemiştir. Bilgi sektörü eğitim, ar-ge, medya, bilişim teknolojileri ve servisleri günlük hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştır. Günümüzde, bilgi temelli servis sektörü, şehirlerin bilgi temelli kentsel gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Bu süreçte, yeni nesil teknoloji geliştirme alanları daha canlı ve dinamik kent merkezlerine yönelmişlerdir. Yeni teknoloji geliştirme bölgeleri bilgi üretiminin transferinin ve dağtımının sürdürülebilir bir sistemle geliştirilmesini amaçlamaktadır. Bu bölgelerden bazıları oluşum şekilleri nedeniyle kendiliğinden gelişen teknoloji bölgeleri olarak adlandırılmaktadır. Bu gibi alanların mekansal ve organizasyonel karakteri, işletim ve çalışma süreçleri göz önüne alındığında, geleneksel yaklaşımlardan farklılaşmaktadır.Çalışmanın amacı kendiliğinden gelişen teknoloji bölgelerinin yapısını ortaya çıkarmaktır. Bu bağlamda, İzmir-Çankaya örneği çalışma alanı olarak belirlenmiştir. Bu alan, yönetim, erişim, kümelenme, yapılı çevre, sosyal yapı, kültürel ve doğal çevre gibi etmenler altında incelenmiştir.Sonuç olarak, çalışma alanı, gelişime açık bir kent içi teknoloji bölgesi olarak nitelendirilebilir.Bu alan, yerel ekonomik kaynaklar ile güçlendirilerek kültürel ve sosyal alanda İzmir kimliğine katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
At the end of 1990s, knowledge became the fourth factor of production beside: land, labor and capital. Knowledge sector as education, R&D, mass media, information technologies, and information services had a rapid entrance to our lives. Changing urban and economic trends effected evolution process of technological-development areas. Today, knowledge-intensive business and service sectors are accepted as the key players in knowledge-based development of cities. Suburban technological-development areas have slipped to dynamic and vibrant urban centers where the business and service sector actually performs, and historical, cultural or creative character ascends. New urban technology precincts aim to sustain the process of knowledge production, transfer and dissemination by gathering different networks in strategic levels. Some urban technology precincts have emerged spontaneously in certain parts of cities named as spontaneously-developed urban technology precincts. Those areas act as a living organism because of their self study formation. Therefore, it is difficult to understand their general spatial and organizational characteristicsThe aim of the research is to clarify how spontaneously-developed technology precincts can be characterized. In this context, Çankaya-İzmir/Turkey was selected as case area. The area, was assessed within a system of indicators as governance, connectivity, clustering environment, talent and social environment, built environment, cultural and natural environment.As a result, case area in Çankaya ? İzmir / Turkey can be accepted as an emerging inner city technology precinct waiting for local authorities to develop. It can be managed as a powerful source of local economic development and supply cultural and social prestige of İzmir.