Simulation of the heater test room defined by EN 442 standard and virtual testing of different type of heaters
EN 442 standardı ile tanımlanmış ısıtıcı test odasının simulasyonu ve değişik tipteki ısıtıcıların sanal testleri
  1. Tez No: 276966
  2. Yazar: ABDULLAH BERKAN ERDOĞMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ ÖZERDEM, PROF. DR. ZAFER İLKEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Radyatörlerin ısı yayma kapasiteleri belirli koşullar için deneysel çalışmalar ile belirlenir. Test koşullarını belirlemek için birçok standart geliştirilmiştir. EN 442 standardı ile radyatörler için test odasının özellikleri, sıcaklık ölçümleri ve ısı yayma kapasitelerini hesaplanma detayları tanımlanmıştır. Test edilen radyatörlerin yükseklik ve uzunlukları sırayla 600 mm ve 1000 mm dir. Bu çalışmada üç farklı panel radyatörün ısı yayma kapasitesi sayısal yollarla hesaplanmıştır. Nümerik çalışmada kullanılacak sınır şartlarını belirlemek ve nümerik yollarla elde edilen sonuçları doğrulamak için deneysel bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Testler üç farklı aşırı sıcaklık çalışma şartına dayanarak yapılmıştır. Herbir aşırı sıcaklık testi için kararlı hal durumuna erişildiğinde oniki sıcaklık ölçümü yapılmıştır. Türbülanslı hava akışı ve radyatör içindeki suyun akışı birlikte simüle edilmiştir. Bu çalışmada aynı zamanda test odası içindeki sıcaklık ve hız dağılımlarıda incelenmiştir. Test edilen radyatör yüzeylerindeki sıcaklığın her bölgede aynı olmadığı gözlenmiştir. Karmaşık radyatör modelllerinde ve yüksek aşırı sıcaklıklarda çizdirilen hız eğrilerinin radyatör eksenine simetrikliklerinin bozulduğu görülmüştür. Deneysel ve nümerik yollarla hesaplanan ısı yayma kapasiteleri arasındaki farkın radyatör I için %0.4 ile %13.6 arasında, radyatör II için %3.4 ile %11.1 arasında, radyatör III için %4.5% ile %12.9 değiştiği bulunmuştur. 50oC ve 60oC aşırı sıcaklıklar için nümerik yollarla elde edilen sonuçların oldukça iyi, 30oC aşırı sıcaklıkta ise kabul edilebilir bir aralıkta olduğu değerlendirilmiştir. Bu çalışma yeni ısıtıcı tiplerinin geliştirilmesinde sayısal metotların kullanımının uygulanabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Heat outputs of radiators are determined experimentally in specific conditions. Many standards have been developed to identify test conditions. EN442 standard specifies test room properties, temperature measurements and heat output calculations for radiators. In this study, the heat dissipation capabilities of three different panel radiators were determined by using numerical methods. The height and length of the tested radiators were 600 mm and 1000 mm, respectively. An experimental study was conducted in the standard test room in order to determine boundary conditions for computational study and verify numerical results. Tests were carried out in three different operating conditions. Twelve measurements were performed in each condition when test room reached steady state. Turbulent typed air flow in the test room and water flow inside the tested radiators were simulated. Temperature and velocity contours in virtual test room are also investigated in this study. Non uniform temperature distribution on the front surface of tested radiators was observed. It is seen that the symmetricity in velocity contours is deformed by using more complex radiator models and increasing excess temperature. The difference between experimental and computational heat output fluctuates between 0.4% and 13.6% for the simplest model, 3.4% and 11.1% for the second radiator, 4.5% and 12.9% for most complicated model investigated in this study. Good results are obtained for the excess temperature of 50oC and 60oC. For the lowest excess temperature, results are also in acceptable range. The study shows that computational methods can be applicable in the design of new heater types.