Rhodium-catalysed alkoxycarbonylative cyclisation reactions of 1,6-enynes
1,6-eninlerin rodyum katalizli alkoksikarbonilatif halkalaşma tepkimeleri
- Tez No: 276967
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ARTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Alkinil gruplu doymamış bileşiklerin geçiş metal katalizli karbonilasyon tepkimeleri biyolojik açıdan önemli ?,ß doymamış karbonil bileşiklerinin sentezinde sıklıkla kulanılan bir metot haline gelmiştir (Mise et. al., 1983, Yoneda et. al., 1999, Artok et. al., 2009). Bu bağlamda gerçekleştirilen tepkimelerin bir koluda doymamış sistemlerin geçiş metal katalizli alkol ve CO varlığında C-C bağ oluşumu ile ?,ß doymamış ester eldesiyle sonuçlanan alkoksikarbonilasyon tepkimeleridir (Scrivanti et. al., 1998). Literatürde alkinlerin yanısıra çoklu doymamış gruplar içeren enin yapılarınında geçiş metal katalizli karbonilasyon tepkimeleri mevcuttur (Rivero et. al., 2003, Shibata, 2006) Birden çok doymamış grup içeren sistemler için Pauson-Khand tipi reaksiyonlar literatürde çok karşılan tip reaksiyonlardır. Bu tip reaksiyonlar geçiş metal katalizörü varlığında karbonilatif halkalaşma reaksiyonlarıdır. Fakat literatürden elde ettiğimiz bilgilere göre 1,6-enin bileşiklerinin alkoksikarbonilatif tipi reaksiyonlarına rastlanmamıştır.Bu çalışmada 1,6 enin molekülleri CO ve alkol ile rodyum katalizörü varlığında halkalaştırmalı alkoksikarbonilasyon ürünlerine dönüştürülmektedir. Alkoksikarbonilasyon tepkimesinin enin türevlerinde ilk defa uygulanması açısından bu çalışma önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Transition metal-catalyzed carbonylation reactions of unsaturated systems that contain alkynyl moiety became usually used methodology for the synthesis of biologically active ?,ß unsaturated carbonyl compounds (Mise et. al., 1983, Yoneda et. al., 1999, Artok et. al., 2009). One type of these reactions is the alkoxycarbonylation reaction of unsaturated systems for the C-C bond formation with transition metals in the presence of alcohol and CO (Scrivanti et. al., 1998). In literature beside alkynes enyne molecules that contain more than one unsaturated moiety could also undergo transition metal-catalyzed carbonylation reactions (Rivero et. al., 2003, Shibata, 2006). Pauson-Khand reactions are well known and used reactions in literature for enyne molecules These type of reactions are transition metal-catalyzed carbonylative cyclization reactions of enyne molecules. However in literature there is no such an example for the alkoxycarbonylative reactions of 1,6 enynes.In this study rhodium-catalyzed alkoxycarbonylative cyclization reactions of 1,6 enyne molecules in the presence of alcohol and CO was performed.