Fabrication of YBCO thin films by pulsed laser deposition technique and their characterization
YBCO ince filmlerinin puls-laser yığma tekniğiyle yapılması ve karakterizasyonu
  1. Tez No: 276968
  2. Yazar: ŞERİFE TOZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ABUKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın temel amacı YBCO ince filmlerinin puls-lazer yığma (PLD) tekniğiyle üretilmesi ve yapısal özelliklerinin incelenmesidir. Bu çalışmada lazer yığmasıyla elde edilen filmlerin elektiksel yapısal özellikleri çalışılarak PLD sistemiyle YBCO süperiletken filmler üretilmştir. İnce filmlerin yapısal XRD, SEM, EDX ve AFM, elektriksel özellikleri de RT ve manyetik alınganlık ölçümleri kullanılarak detaylı olarak karakterize edilmiştir.Bu çalışma sırasında MgO alt taşlar üzerine epitaxial olarak büyütüldü.Öncelikle YBCO ince filmler, PLD sisteminde farklı büyütme parametreleri kullanılarak yapıldı. Epitaxial olarak büyüyen filmler belirli bir basınçta belli bir sıcaklıkta soğumaya bırakıldı.PLD film büyütme tekniği kontrollu bir biçimde farklı bileşikte ve microyapıda YBCO süperiletken ince film üretmek için güçlü bir methottur. PLD sistemi, hedef malzeme yüksek sıcaklıkta lazer demetiyle gaz fazında buharlaştırılmasından dolayı diğer film büyütme sistemlerinden farklıdır. Ancak SEM görüntülerinde görüldüğü gibi çok fazla parçacık yayılması vardır. Lazerin gücünü ve hadefle malzeme arasındaki mesayi değiştirerek bu sorunu çözdük. Ayrıca, Enerji Dağılımlı X-ışını Spektoskopisi yöntemi filmin kimyasal içeriğini bulmak için kullanılmıştır.Kritik sıcaklıkla oksije eksiklliği arasındki ilişli R(T) ve X-ışını kırınımı (XRD) ölçümleriyle incelenmiştir. Sonuç olarak, bulduğumuz sonuçlar literaturle karşılaştırarak açıklandı.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on pulsed laser deposition (PLD) system, fabrication of high temperature superconducting YBCO thin films and their characterization. In this study, the electrical and structural studies performed on laser deposited YBCO films have shown that films produced by PLD. The thin films were characterized in detail by employing structural XRD, SEM, EDX and AFM and electrical ( R-T) measurements.During this work, pulsed laser deposition system used to grow superconducting thin film on MgO single crystal substrate. Firstly PLD system was carried out by using different growth parameters. Deposited films was cooled down in situ under an oxygen atmosphere at a given pressure. The deposition tecnique has emerged as a very powerful method to make composition and microstructure controlled superconducting YBCO films.Thanks to rapid heating and evaporation of the target and interaction of the laser beam with evaporated materials leading to formation of a high temperature plasma PLD system is different from other thin film growth system.However, major problem was particulates emmission which was shown SEM,we solved this problem by chaning distance between target and substrate, and laser power. Furthermore Electron Dispersive X-Ray Spectroscopy (EDX) method was used to identify the chemical contents of the films.The relation between critical temperature and oxygen deficieny was investigated by means of electrical resistance R(T) and x-ray diffraction measurements.Finally, our results were compared to literature and explanied similarites.