Enhancement of jet shear layer mixing and surface heat transfer by means of acoustic disturbances
Jet sınır tabakasındaki karışımın ve yüzey ısı transferinin akustik titreşimler ile arttırılması
  1. Tez No: 276972
  2. Yazar: ORÇUN KOR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNVER ÖZKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, yüzeye çarpan bir jet akışının yüzey ısı transferi karakteristiklerinin, akışın türbülans özelliklerini etkildiği bilinen akustik titreşim uyarılarının uygulanması durumunda nasıl bir değişim gösterdiği araştırılmıştır. Çalışmamız, akış görüntüleme ve ısı transferi ölçümlerini kapsayan deney verilerine dayanmaktadır. Akustik titreşimler, bir fonksiyon üreteci ve amplifikatör yardımıyla kontrol edilen bir hoparlör vasıtasıyla elde edilmiştir. Farklı dalga formlarına, frekanslara ve genliklere sahip akustik dalgalar yardımıyla jet çıkış bölgesinde küçük dalgalanmalar yaratılmış, böylece jet akışı sınır tabakası uyarılmıştır. Reynolds sayısı tüm deneylerde 10.000 mertebesinde tutulmuştur. Jet geometrisinin etkisinin incelenmesi amacıyla, ani ve yumuşak (yüzeyi beşinci dereceden bir paraboldan oluşan) daralan lülelerin etkisi gözlenmiştir. Boyutsuz lüle-çarpma yüzeyi mesafesi farklı deneylerde 2, 4 ve 6 olarak ayarlanmıştır. Akustik uyarı frekansının boyutsuz ifadesi olan Strouhal sayısı 0 ile 1 aralığında alınmıştır. Akustik dalga formu olarak sinüs ve kare formları kullanılmış, dalga genliğinin 1.5 ve 2 Volt olması durumları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate how the surface heat transfer of an impinging jet flow can be increased by acoustic actuation of which changes the turbulence characteristics of the flow. This work is built upon experimental studies which includes flow visualization experiments and surface heat transfer measurements. A loudspeaker system which is controlled by means of a function generator is used for the purpose of actuating impinging jet flow. Acoustic waves in different waveforms, frequencies and amplitudes which are generated by the loudspeaker reaches the jet nozzle, resulting in the formation of an oscillating component on the mean nozzle velocity since the actuation itself is in the form of a periodic fluctuation. It is this oscillating component that actuates the shear layer of the jet flow. Reynolds number is kept at 10.000 for all experimental cases. Influence of nozzle geometry is investigated by using sudden and smooth contracting (with a curvature of 5 degree polynomial) nozzles. Dimensionless nozzle-to-plate spacing is adjusted between 2, 4 and 6. Strouhal number, which is the non-dimensional form of actuation frequency is changed between 0 < St < 1. The amplifier, which is used for generating sine and square waves, is set for 1.5 and 2 Volts amplitudes.