Inhibition of microbial ß-glucuronidase by natural zeolites and their effects on cancer prevention in human intestinal system
Mikrobiyal ß-glukuronidaz enziminin doğal zeolitlerle inhibisyonu ve insan bağırsak sistemindeki kanser önleyici etkileri
- Tez No: 276973
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜLKÜ, PROF. DR. SERDAR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 300
Özet
Bakteriyal ß-glucuronidaz enzimi (GUS) bazı hastalıklara ve kansere neden olan metabolitlerin üretiminde önemli bir role sahiptir. Bu tezde, klinoptilolitçe zengin doğal zeolit mineralinin sağlık üzerine olumlu etkisinin, GUS enziminin aktivitesini azaltması, onu adsorplaması ve kanser hücrelerine sitotoksik etki göstermesinden kaynaklandığı ileri sürülmektedir. Bu sebeple, GUS enziminin doğal zeolit ile olan inhibisyon ve adsorpsiyon mekanizmaları ve zeolitin kanser hücrelerine karşı sitotoksik etkisi incelenmiştir. Diğer potansiyel inhibitör olan kazein ve onun GUS ve zeolitle olan etkileşimleri de irdelenmiştir. Çalışmalarda zeolit ve kazeinin GUS enziminin aktivitesi baskıladıkları bulunmuş ve her iki inhibitöründe karışık tip inhibitör olarak davrandıkları gösterilmiştir. Bunun yanında doğal zeolitin GUS enzimi için potansiyel bir adsorbent olabileceği bulunmuştur. GUS enzimi ve kazein için giderim yüzdeleri ortamdaki ilk konsantrasyonlarına bağlı olarak değişmekle beraber sırasıyla .4-54.4% ve 36.5-77.3%'dir. Denge çalışmalarında her iki adsorpsiyonun ekzotermik ve fiziksel mekanizmayla gerçekleştiği bulunmuş, kinetik modellerle de GUS için tane yüzeyi ve tane içi kütle taşınmının, kasein için ise tane içi kütle taşınımının adsorpsiyonda etkili olabileceği gösterilmiştir. Sitotoksisite testlerinde ise zeolitin (25mg/ml) Caco-2 hücrelerinin üremesini % 50 düzeyinde azalttığı bulunmuştur. MCF-7 hücrelerinde ise bu oranda bir azaltıcı etki tespit edilememiş, oran % 20-30 civarında kalmıştır. Akım sitometri uygulamaları sonucunda, tüm populasyondaki apoptotik hücre yüzdesi, kontrol hücrelerine kıyasla düşük bulunmuş, bu sonuç hücre döngüsü analizleriyle de doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Bacterial ß-glucuronidase (GUS) enzyme has an important role in the production of reactive metabolites related to some diseases and cancer development. In this thesis, health promoting role of clinoptilolite rich zeolite mineral was proposed to act as a potential inhibitor and as adsorbant of GUS and also to have cytotoxic effect towards cancer cells. Therefore inhibition and adsorption mechanism of GUS by clinoptilolite rich mineral and its cytotoxicity towards cancer cells were investigated. Additionally, another potential inhibitor; casein and their interactions with GUS and clinoptilolite rich mineral were revealed. Results showed that GUS activity was inhibited by either casein or clinoptilolite rich mineral and both of them acted as mixed type inhibitors. Additionally, it was found that clinoptilolite rich mineral was a potential adsorbent for GUS. Results showed that removal percentages of proteins were 9.4-54.4 % and 36.5-77.3 % for GUS and casein, respectively and depended on their initial concentrations. Equilibrium studies showed that both adsorptions were exothermic and physical and kinetic models implied that external fluid film or skin resistance, and intraparticle diffusion might be effective for GUS and casein adsorption, respectively. In cytotoxicity tests, clinoptilolite rich mineral (25mg/ml) inhibited approximately 50 % of the Caco-2 cell proliferation. This high inhibition was not observed for MCF-7 cells where inhibition was found to be 20-30 %. Flow cytometric results for both cell lines indicated that total apoptosis percentage in overall population was low compared to control sample. This result was also confirmed by cell cycle analyses.