Development of fuzzy syllogistic algorithms and applications distributed reasoning approaches
Bulanık tasım algoritmaların geliştirilmesi ve dağıtık çıkarsama yaklaşımı olarak uygulanması
- Tez No: 276981
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORA İ. KUMOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çıkarsama kuralları olarak bilinen tasımlar, iki önermeden sonuç çıkarmayayarayan mantıksal bir kurallar bütünüdür. Tasım sistemi simetrik önerme vesonuçlardan elde edilen figür ve modlardan oluşmaktadır. Tasım çıkarsamaları ilkolarak batı düşüncesinin önemli isimlerinden Aristo tarafından insan karar vermesürecini formel olarak tanımlamak için geliştirilmiştir. Tasımlar daha sonra sosyal vematematik alanlarında araştırma yapan bir çok araştırmacı tarafından incelense dematematiksel olarak tasımların tüm arama uzayı tam olarak oluşturulmadan yapılanaraştırmaların çoğu eksik kalmıştır. Tasım sistemini oluşturan tüm figür ve modlarıntoplam arama uzayını elde edebileceğimiz bir algoritma ise bu alanda bize daha doğruistatistiksel bilgiler elde etmekte yardımcı olabilir. Bu çalışmada tasım sisteminin yapısıve elde edilen istatistiki veriler bu amaçla geliştirilen algoritmadan oluşturulmuştur.Bunun yanı sıra bulanık tasım mantığı konusunda da bu verilerden yola çıkarak çeşitlisonuçlar elde edilmiştir ve gerçek yaşamdaki örnek bir uygulamada karar vermemekanizması olarak kullanılıp bu sonuçlar tartışılmıştır. Sonuç olarak ise tasımlarınistatistiki dökümleri, bulanık değerleri ve çıkarsama mekanizması olarak kullanabilirliğioluşturulan matematiksel uygulamalar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A syllogism, also known as a rule of inference or logical appeals, is a formallogical scheme used to draw a conclusion from a set of premises. It is a form ofdeductive reasoning that conclusion inferred from the stated premises. The syllogisticsystem consists of systematically combined premises and conclusions to so calledfigures and moods. The syllogistic system is a theory for reasoning, developed byAristotle, who is known as one of the most important contributors of the westernthought and logic. Since Aristotle, philosophers and sociologists have successfullymodelled human thought and reasoning with syllogistic structures. However, a majorlack was that the mathematical properties of the whole syllogistic system could not befully revealed by now. To be able to calculate any syllogistic property exactly, by usinga single algorithm, could indeed facilitate modelling possibly any sort of consistent,inconsistent or approximate human reasoning. In this work generic fuzzifications ofsample invalid syllogisms and formal proofs of their validity with set theoreticrepresentations are presented. Furthermore, the study discuss the mapping of samplereal-world statements onto those syllogisms and some relevant statistics about theresults gained from the algorithm applied onto syllogisms. By using this syllogisticframework, it can be used in various fields that can uses syllogisms as inferencemechanisms such as semantic web, object oriented programming and data miningreasoning processes.