Covalently functionalized msns as potential photosensitizing agents for PDT
Fotodinamik terapi için potansiyel fotoduyarlaştırıcı niteliği olan, kovalent olarak türevlendirilmiş mezo gözenekli silika nanoparçacıklar
  1. Tez No: 276985
  2. Yazar: MERVE TÜRKŞANLI KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN UMUT AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Fotodinamik terapi, bazı kanser ve kötü huylu olmayan hastalıkların tedavisi için geliştirilmiş yeni bir yaklaşımdır. Fotodinamik terapi, fotouyarıcının belirli bir dalga boyuna sahip ışık kaynağı tarafından uyarılmasının ardından sitotoksik singlet oksijen oluşturması ile kanserli dokunun öldürülmesini amaçlar. Mezo gözenekli silika nanoparçacıklar sahip oldukları kimyasal inertlik, biyouyumluluk, düşük toksisite, hidrofilite ve yüzey modifikasyonunun kolaylığı özellikleri sebebiyle fotodinamik terapi konusunda ümit verici bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, yeni BODIPY temelli fotoduyarlaştırıcı sentezlendi ve karakterize edildi. Bu fotoduyarlaştırıcı, mezo gözenekli silika nanoparçacık gözeneğine kovalent olarak bağlanmıştır. Yakın kızılötesi bölgede soğuran fotoduyarlaştırıcının nanoparçacığa bağlanması sonucu başarılı bir şekilde singlet oksijen oluşturduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Photodynamic therapy (PDT) is a novel approach for the treatment of some cancers and other non-malignant diseases. PDT aims to kill cancer tissue by the generation of singlet oxygen as a result of excitation of the photosensitizer (PS) by illuminating with a light source at a certain wavelength. Mesoporous silica nanoparticles are promising in PDT issue due to their chemical inertness, biocompatibility, low-toxicity, hydrophility and ease of surface modification. We have synthesized and characterized novel boradiazaindacene (BODIPY)-based PS that is covalently attached to the pore of mesoporous silica nanoparticles (MSNs). We have observed that near infrared absorbing photosensitizer attached MSNs successfully generate cytotoxic singlet oxygen.