Çanakkale Boğazı'ndaki (Çanakkale, Türkiye) bazı kırmızı alglerde agar miktarlarının yıllık değişimi
The annual changes of agar amount in some red algea from Çanakkale Strait (Çanakkale, Turkey)
  1. Tez No: 276996
  2. Yazar: SELİN SAĞBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ERDUĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Yapılan çalışmada, Mayıs 2009 ile Nisan 2010 tarihleri arasında 12 ay boyunca Çanakkale Boğazı'nda seçilen istasyonlardan toplanan Nemalion helminthoides (Velley) Batters, Gelidium spinosum (S.G. Gmelin) P.C. Silva, Gracilaria bursa-pastoris (S.G. Gmelin) P.C. Silva, Hypnea musciformis (Wulfen) J.V. Lamouroux, Phyllophora crispa (Hudson) P.S. Dixon, Peyssonniella rubra (Greville) J. Agardh, Lomentaria articulata (Hudson) Lyngbye, Ceramium Roth., Chondria dasyphylla (Woodward) C. Agardh, Palisada perforata (Bory de Saint-Vincent) K.W.Nam, Boergeseniella fruticulosa (Wulfen) Kylin, Polysiphonia morrowii Harvey 12 farklı taksondan dondurma metodu ile elde edilen agarın veriminin mevsimsel değişimi incelenmiştir.Elde edilen verilere göre Gracilaria bursa-pastoris ve Palisada perforata taksonları yıllık ortalama agar verimlerine göre ekonomik olarak agar üretimi için kullanılabilecek algler olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study; Agar yield was investigated with freezing methot of 12 different takson Nemalion helminthoides (Velley) Batters, Gelidium spinosum (S.G. Gmelin) P.C. Silva, Gracilaria bursa-pastoris (S.G. Gmelin) P.C. Silva, Hypnea musciformis (Wulfen) J.V. Lamouroux, Phyllophora crispa (Hudson) P.S. Dixon, Peyssonniella rubra (Greville) J. Agardh, Lomentaria articulata (Hudson) Lyngbye, Ceramium Roth., Chondria dasyphylla (Woodward) C. Agardh, Palisada perforata (Bory de Saint-Vincent) K.W.Nam, Boergeseniella fruticulosa (Wulfen) Kylin, Polysiphonia morrowii Harvey collected during the 12 months between the May 2009 and April 2010 from different station of Dardanelles .According to obtaine results of agar yield from Gracilaria bursa-pastoris and Palisada perforata; this algea were used for agar production.