Kuşburnu meyvesinin vakum ve mikrodalga tekniği ile kurutulması ve kuruma özelliklerinin belirlenmesi
Determination of drying characteristics of rosehip during vacuum and microwave drying
  1. Tez No: 277031
  2. Yazar: EBRU ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER ERGÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Kurutma, yaş ürünlerdeki serbest suyu uzaklaştırarak ürünlerde meydana gelebilecek biyokimyasal reaksiyonları ve mikroorganizmaların faaliyetlerini durdurmaktır. Yapılan çalışmada kuşburnu mayvesinin iki türü olan (Rose canina ve Rose dumanis) kullanılmıştır. Kuşburnu meyvesi vakumlu, mikrodalga ve kontrol amacıyla güneş ve gölgede kurutulmuştur. Mikrodalga fırında 3 farklı güç kademesinde (900W,720W ve 540W) 1'er dakika kurutma ve 5'er dakika serinletme şeklinde 2-3 adet kuşburnu (yaklaşık 30 gr) örneği alınmış mikrodalga fırında kurutulmuş ve her defasında ağırlık ölümleri yapılmıştır.900W'da kuruma süresi yaklaşık 60 dakika,720W'da 75 dakika,540W'da 100 dakika olduğu görülmüştür.Mikrodalga tekniği ile kurutmada, güç kademesinin artması kuruma hızını artırmakta ve kuruma süresini kısaltmaktadır. Vakumlu kurutmada yine iki farklı sıcaklık (50 ve 700C) ve iki farklı vakum değerinde (100-200mmHg) kurutma gerçekleştirilmiştir.En hızlı kuruma 700C-200mmHg denemesinde 25 saat iken, 700C-100mmHg'da 30 saat, 500C-100mmHg'da 65 saat, 500C-200mmHg'da 90 saat sürdüğü gözlemlenmiştir.Kuruma sıcaklığının artması kuruma hızı üzerine önemli etki yapmakta ve kuruma süresinin kısaltmaktadır. Kurutma denemeleri üç tekerrürlü yapılmıştır. Ayrıca, kuruma eğrilerini tanımlamak için uygun ince tabaka kurutma modellerinin seçimi yapılmıştır.Bu modeller Page,Logaritmik ve İki terimliolup,en iyi tahminleme başarısını veren Page ve Logaritmik model olduğu görülmüştür.Ayrıca renk ve C vitamini analizleri yapılmışır.Bütün çalışmanın sonucunda mikrodalga kurutmanın diğer kurutma yöntemlerine göre daha olumlu sonuçlar verdiği tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
Drying stops biochemical and microbial deterioration reactions by removing excessive free water from wet agricultural materials. The fruits of two different rosehip species (Rosa canina and Rosa domanis) were used in this study. Rosehip fruits were dried by vacuum dryer, microwave oven, sun drying and open atmosphere drying under shadow. Microwave drying of rosehip fruits were performed under three different power levels(900 W, 720 W and 540 W) and by the cycle of 1 minute heating in the oven and5 minute cooling outside the oven. Microwave drying duration decreased from 100 minutes to 60 minutes by increasing microwave power. The shortest drying duration (25 hours) for the vacuum drying of rosehip fruits was obtained by using 70 °C air temperature and 200 mmHg vacuum pressure. Drying curves were satisfactorily represented by Page?s equation, a thin layer drying mathematical model. Microwave drying retained the ascorbic acid content and color of rosehip fruits more than other drying methods considered in this study.