Kayısı (Prunus armeniaca) çekirdeğinin aerodinamik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of aerodinamic properties of apricot (Prunus armeniaca) seeds
- Tez No: 277037
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kayısı hasadında kullanılan tarım makinelerinin ve kayısı tohumlarını işleme sanayinde kullanılan makinelerin tasarımında kayısı çekirdeklerinin fiziksel özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir.Hacıhaliloğlu çeşidi kayısı çekirdeklerinin şekilsel özellikleri, gravimetrik özellikleri ve aerodinamik özellikleri üç farklı nem içeriğinde (% 9,5, % 16,5 ve % 19) belirlenmiştir. Kayısı çekirdeği yığınlarının hava akımına karşı gösterdiği direnç ve kayısı çekirdeklerinin hava ortamındaki son hız değerleri ölçülmüştür. Bu amaçla kullanılan deney düzeneği; elektrik motoru, elektronik varyatör, santrifüj fan, hava dağıtım odası ve silindirik depodan meydana gelmiştir.Son hız denemelerinde silindirik depo sistemden çıkartılarak yerine 8,5 cm çapında ve 115 cm uzunluğunda şeffaf boru takılmıştır. Fan on farklı devirde ayarlanarak 0,06 m ? s-1 ile 2,51 m ? s-1 aralığında hava hızları elde edilmiştir. Bu hızlara karşılık gelen basınç düşüş değerleri belirlenmiştir. Basınç düşüş değeri hava hızının artmasıyla logaritmik bir eğilimle artış göstermiştir. Bu eğilim literatürde sıklıkla kullanılan Shedd ve Hukill-Ivess eşitliği ile tanımlanmıştır. Her iki eşitlikte eğilimi yüksek oranda temsil etmiş olup Shedd eşitliğinin daha iyi sonuçlar verdiği tespit edilmiştir.Kayısı çekirdeklerinin son hız değerleri % 9,5 nem içeriğinde 11 m ? s-1, % 16,5 nem içeriğinde 11,15 m ? s-1 ve % 19 nem içeriğinde 11,45 m ? s-1 değerinde olduğu belirlenmiş ve nem içeriğinin son hız değerine önemli bir etkisinin bulunmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technical data about the physical properties of apricot kernels are needed to design the necessary harvest machines and processing machines. The dimensional properties, gravimetric properties and aerodynamic properties of the Hacıhaliloğlu variety of apricot were determined at three different moisture content (9,5 %, 16,5 % and 19 %, w.b.). The airflow resistance and terminal velocity of apricot kernels were measured in this study. The Experimental setup were composed of an electronic revolution control unit, an electric motor, a centrifuge fan, an air distribution room, a cylindrical container.During the terminal velocity experiments, the cylindrical container was replaced with a plastic tube whose diameter and length were 8,5 cm and 115 cm, respectively. The revolution of fan was adjusted at eight different levels. They gave the airflow speed in the range of 0,06 - 2,51 m ? s-1. The pressure drop at each airflow speed was measured and recorded. The values of pressure drop increased with airflow speed in a logarithmic trend. This trend was modeled by two different equations (Shedd equation and Hukill-Ives equation). Both equations gave good prediction; however, Shedd equation predicted the experimental data slightly better than Hukill-Ives Equation.The terminal velocity of apricot kernels was 11 m ? s-1 at 9,5 % (w.b.), 11,15 m ? s-1 at 16,5 % (w.b.) and 11,45 m ? s-1 19 %. The value of terminal velocity was not affected by moisture content.