Tokat ili içme ve yüzey sularında radon gazı konsantrasyonu ölçümü
The radon concentration measurement in drinking and surface waters in tokat city
- Tez No: 277044
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YİĞİTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmanın amacı Tokat bölgesi içme ve ırmak sularında radon konsantrasyonu ölçümüdür. Ölçümler musluk suyu, pınar suyu ve Tokat şehir merkezinden geçen Yeşilırmak ırmak suyundan alınan su numunelerinin analiz edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Elde edilen radon konsantrasyon değerleri musluk suyu için 0.42±0.28 ile 1.41±0.37 BqL-1 aralığında, pınar suyu için 0.13±0.17 ile 1.20±0.29 BqL-1 aralığında, Yeşilırmak suyunda ise 0.09±0.12 ile 0.83±0.17 BqL-1 aralığında bulunmuştur. Elde edilen değerler sunulmuş ve farklı çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Ölçülen radon konsantrasyon değerlerinden hesaplanan ortalama efektif doz eşdeğeri musluk suyu için µSvy-1 ve pınar suyu için µSvy-1 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to measure the radon (222Rn) concentrations in drinking water and river water in the region of Tokat city. The measurements were performed by analyzing the water samples collected from tap water, spring water and Yeşilırmak river water flowing through the centre of the city of Tokat. The obtained radon concentrations ranged from 0.42±0.28 to 1.41±0.37 BqL-1 in tap water, from 0.13±0.17 to 1.20±0.29 BqL-1 in spring water and from 0.09±0.12 to 0.83±0.17 BqL-1 in Yeşilirmak river water. The obtained data are presented and compared with other studies. The average effective dose equivalent calculated from the measured radon concentration values for tap water and in spring water has been estimated as µSvy-1 and µSvy-1 respectively.